Shumë trupa të vdekur në rrugët e Mariupolit

Luftimet në rrugë po vazhdojnë në qendër të portit strategjik jugor të Ukrainës, Mariupol, derisa forcat ruse përpiqen të marrin kontrollin e qytetit.

Situata është e dëshpëruar, me rreth 300,000 civilë të paaftë për të evakuuar, shkruan BBC, përcjell “Bota sot”.

Disa nga pak civilë që kanë mundur të shpëtojnë, kanë përshkruar kushte të tmerrshme atje, të ndërprerë nga energjia dhe uji me furnizimet ushqimore të mbaruara.

Motra e deputetit ukrainas Yaroslav Zhelezniak u arratis nga Mariupol pak ditë më parë.

Pas dy javësh ata nuk kishin ushqim dhe dyqanet u mbyllën, kështu që ajo tha se, unë kam një zgjedhje të shkoj të përpiqem të gjej, si të vjedh, pak ushqim – ose të vdes pa ushqim,” tha Zhelezniak për BBC.

Njerëzit janë gjithmonë të frikësuar se ndonjë bombë, ndonjë armë, ndonjë shpërthim do t’i vrasë. Ka shumë trupa të vdekur në rrugë, shumë ndërtesa janë në flakë, shumë ndërtesa janë shkatërruar, shumë Strehimoret e bombave janë shkatërruar me njerëz, sërish brenda”,përfundoi në fund.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Nëntë arsyet se pse preferohet seksi në mëngjes

Story i radhës

Më shumë se 6,600 njerëz nga Ukraina u evakuuan përmes korridoreve humanitare të shtunën

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish