​McDonald’s largohet nga Rusia pas 30 vjetësh

McDonald’s i SHBA-së njoftoi sot se ka nisur një proces për të shitur biznesin e tij në Rusi pas tri dekadash punë në vend.

Kompania tha se do të sigurojë që 62.000 punonjësit e saj në Rusi të vazhdojnë të paguhen derisa çdo transaksion të mbyllet dhe që ata të punësohen në të ardhmen nga çdo klient i mundshëm.

Pas pushtimit të Ukrainës nga Rusia, zinxhiri më i madh i ushqimit të shpejtë në botë vendosi të mbyllë 847 restorantet e tij në Rusi në mars dhe pati 50 milionë dollarë humbje mujore. Tani ai pret të ketë një kosto pa para prej rreth 1.2 miliardë dollarë deri në 1.4 miliardë dollarë.

Zyra e parë e degës së McDonald’s në Bashkimin Sovjetik u hap në vitin 1990.

McDonald’s ka thënë se dëshiron t’i shesë të gjitha restorantet e saj në Rusi te një klient lokal, por do të vazhdojë të ruajë markën tregtare.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Kim Kardashian bën debutimin në kopertinën e revistës “Sports Illustrated” – shfaq linjat në disa poza atraktive

Story i radhës

Edi Rama po e mbron Vuçiqin, a duhet Kosova ta shpall Ramën “non grata”?!?!

Të fundit nga