​Mbi 3.000 viktima nga tërmetet në Turqi dhe Siri

Më shumë se 3.000 njerëz kanë humbur jetën në Turqi dhe Siri nga tërmeti i fuqishëm me magnitudë 7.8 ballësh të Rihterit, i cili i goditi të dyja vendet mëngjesin e hershëm të së hënës dhe lëkundjet tjera pas tij.

Qindra persona besohet se ende janë të ngujuar nën rrënoja dhe numri i viktimave pritet të rritet. Punonjësit e shpëtimit po vazhdojnë kërkimet mes rrënojave nëpër qytete dhe në vendbanimet në të gjithë zonën.

Mijëra të tjerë janë plagosur, ndërsa një numër i madh njerëzish kanë ngelur të bllokuar nën rrënojat e ndërtesave të shkatërruara.

Qeveri të ndryshme dhe organizata të shumta ndërkombëtare kanë shprehur gatishmërinë për të ndihmuar përpjekjet e kërkim-shpëtimit./REL

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Kurti: Kontingjenti i FSK-së për operacione humanitare u nis për në Turqi

Story i radhës

Shkëputet 5 kate ashensori i një pallati në Tiranë, brenda ndodheshin një çift bashkëshortësh

Të fundit nga