Malet e Karpateve, vendi ku po strehohen me mijëra ukrainas

Nuk ka pothuajse asnjë vend në Ukrainë që ndihet vërtet i sigurt. Jo bunkerë nëntokësorë. Jo qytete të largëta nga bombardimet e përditshme. Sigurisht jo baza ushtarake. As shtëpia e një të afërmi.

I vetmi vend i paqes dhe strehimit të vërtetë në këtë vend këto ditë është natyra e vetme e ndërtuar – kodrat e larta të Karpateve lindore, të trasha me tribuna bredhi argjendi të pluhurosura me borë të freskët, të mbushura me fshatra që tani janë me madhësi prej dhjetëra mijërash. ik këtu.

“Sapo hymë në male u ndjemë të sigurt”, tha Miroslava Patsyadi, një nënë e re dhe bibliotekare shkolle nga qyteti i granatuar rëndë Bila Tserkva, në jug të Kievit. “Është një gjë nënndërgjegjeshëm. Vajza ime mund të flejë përsëri. Këtu, ne pamë që jeta do të vazhdojë.”

Ndryshe nga miliona që kanë ikur në qytetet perëndimore të Ukrainës, ku netët ende ndërpriten nga orë të tëra sirenash të sulmit ajror, dhe ku dërrmimi i njerëzve të rinj është një kujtesë e vazhdueshme e shkatërrimit të pamëshirshëm që lanë pas, ata që kanë ikur në Karpate përshkruan një ndjenjë më e vërtetë për të qenë të mbrojtur.

“Që kur filloi lufta, kam fjetur me këpucë dhe xhaketë sepse mund të na duhet të vrapojmë në çdo moment,” tha Hanna Melnyk, 69 vjeç, e cila iku nga qyteti në qytet përpara se të shkonte këtu.

“Mbrëmë kam veshur pizhame. Nuk e kisha menduar kurrë që të vishja pizhame do të më bënte të qaja nga lumturia.”

Gjashtëqind të ardhur tani flenë të qetë në fshatin Kryvorivnya, i cili normalisht ka rreth 1300 banorë. Me kalimin e ditës, vendasit kapën troftën në lumin Çeremosh. Kuajt e pushtuar tërhiqnin karroca prej druri. Akullnajat pikonin në diell. Këmbanat që lajmëronin meshën ranë nga një kishë 360-vjeçare.

 

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Rrëfimi i Manajt, nga udhëtimi me gomone drejt Italisë, debutimi me Interin

Story i radhës

Bisedë telefonike Osmani – Le Drian

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish