Luhansku nën zjarr – zyrtarët thonë se evakuimi i sigurt nuk është i mundur

Në rajonin Luhansk të Ukrainës lindore, autoritetet thonë se bombardimet e shpeshta dhe të përhapura nga forcat ruse po pengojnë evakuimin e sigurt të qyteteve dhe fshatrave të vijës së parë, shkruan SRF.CH transmeton “Bota sot”. Që nga fillimi i luftës më 24 shkurt, 59 civilë janë vrarë në rajon dhe disa zona të banuara janë shkatërruar plotësisht, thotë guvernatori i Luhansk, Serhiy Gaidai.

Nuk ka asnjë komunitet të vetëm që të mos jetë vënë nën zjarr,” tha ai në televizionin shtetëror, duke përmendur qytetet Severodonetsk, Rubishne dhe Popasna si pika të veçanta.Autoritetet shpresonin që një armëpushim i përkohshëm të mund të aranzhohej të shtunën, në mënyrë që kamionët të mund të sillnin ushqime, ilaçe dhe furnizime të tjera për ata në nevojë.

Ndërkohë, ushtria ruse ka raportuar fitime të mëtejshme në territorin në rajonin administrativ të lindorit të klasifikimeve, Luhansk. 90 për qind janë vendosur nën kontrollin, tha gjeneralmajor Igor Konashenkov, zëdhënësi i Ministrisë së Mbrojtjes, të premten në Moskë.

Forcat e Republikës së Popullore të Luhanskut përparuan “me punën nga forcat e armatosura ruse”.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Rama: Nga muaji prill do përgjysmohen taksat për pagat deri ne 50 mijë lekë

Story i radhës

Justin Bieber flet për gjendjen shëndetësore të gruas së tij

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish