Lufta e fundit në Ukrainë: Kievi pretendon se “e gjithë kompania ruse e tankeve është shkatërruar” në Donbas

Gjermania bllokon sanksionet ndaj gazit rus


Vendet e Bashkimit Evropian nuk arritën të miratonin një paketë të re sanksionesh që synonte industrinë ruse të gazit pasi autoritetet gjermane ndërhynë për të bllokuar marrëveshjen në minutën e fundit. Masat do t’i ndalonin vendet anëtare të BE-së të rieksportonin gaz natyror të lëngshëm rus (LNG) nga portet e BE-së dhe të financonin terminalet e planifikuara të Arktikut dhe Balltikut LNG.

Zyrtarët gjermanë thuhet se shprehën shqetësimin për një masë të zgjeruar që do të detyronte kompanitë e BE-së të garantojnë që klientët e tyre nuk mund të vazhdojnë të shesin mallra të sanksionuara në Rusi.

Ky kufizim më parë zbatohej vetëm për armët e zjarrit, pajisjet ushtarake dhe mallrat me përdorim të dyfishtë me aplikim ushtarak dhe civil.

Berlini është i shqetësuar se zgjerimi i kësaj mase në produkte civile me përdorim të dyfishtë, si kimikatet ose pajisjet e përpunimit të metaleve, mund të dëmtojë bizneset e vogla gjermane. Belgjika u detyrua të ndante bisedimet për paketën e re të sanksioneve në dy diskutime të veçanta pas kundërshtimit të Gjermanisë ndaj sanksioneve të reja kundër Bjellorusisë.

Si Franca ashtu edhe Gjermania kundërshtuan sanksionet e BE-së ndaj Bjellorusisë, të cilat u futën për të mbyllur një boshllëk tregtar që i ka lejuar Rusisë të importojë makina luksoze dhe mallra të tjera të ndaluara të prodhuara në vendet perëndimore. Kjo paketë e fundit do të ishte raundi i 14-të i sanksioneve të BE-së kundër Rusisë që nga fillimi i pushtimit në shkallë të plotë në shkurt 2022. Një burim anonim i tha Politico se Komisioni Evropian po punon tani me kancelarinë gjermane për të bindur Berlinin të heqë veton. Fillimisht një partner hezitues, Berlini është bërë donatori i dytë më i madh ushtarak i Ukrainës pas SHBA-së, megjithëse kancelari gjerman Olaf Scholz ende heziton të ofrojë disa aftësi kyçe, përkatësisht raketat me rreze të gjatë veprimi Taurus.

Komisioneri i BE-së: BE-ja do të krahasojë prodhimin e municioneve të Rusisë në vitin 2025


Nga: Bota sot

Bashkimi Evropian ka përshpejtuar prodhimin e tij të predhave dhe do të përputhet me kapacitetin e prodhimit të Rusisë në vitin 2025, tha Komisioneri i Tregut të Brendshëm të BE-së Thierry Breton në një intervistë me gazetën franceze La Tribune më 14 qershor.

Performanca e industrisë evropiane të mbrojtjes ka qenë e dobët, pasi BE-ja dështoi në premtimin e saj për të dorëzuar 1 milion predha artilerie midis marsit 2023 dhe 2024.

Pasi furnizoi vetëm gjysmën e raundeve të premtuara, Brukseli e zhvendosi afatin në fund të këtij viti .

“Deri në fund të këtij viti, BE planifikon të arrijë nivelin e 1.7 milionë predhave në vit, dhe në vitin 2025 të përputhet me kapacitetin e prodhimit të Rusisë, domethënë të prodhojë 2.5 milionë predha në vit”, tha Breton. Raportet kanë sugjeruar se Rusia po arrin të prodhojë predha artilerie me trefishin e shpejtësisë së aleatëve të Ukrainës për një të katërtën e çmimit.

Në fillim të këtij muaji, diktatori rus Vladimir Putin pretendoi se vendi i tij kishte rritur prodhimin e municioneve me më shumë se 20 herë. “Ne përshpejtuam prodhimin e municioneve,” tha Breton. “Në mars 2023, ne prodhonim 500,000 predha në vit në Evropë dhe tashmë ishim më të mirë se amerikanët, të cilët prodhonin vetëm 300,000.

Por që atëherë, ne e kemi dyfishuar këtë kapacitet.” BE-ja miratoi për herë të parë Strategjinë Industriale të Mbrojtjes Evropiane (EDIS) në mars për të mbështetur konkurrencën dhe gatishmërinë e industrisë së mbrojtjes të bllokut mes kërcënimeve në rritje nga Rusia.

Breton theksoi gjithashtu se blloku duhet të vazhdojë të rrisë blerjet e mbrojtjes “kundër tensionit në marrëdhëniet me Federatën Ruse”, pasi Evropa “duhet të vazhdojë të riarmatoset në vitet e ardhshme”. “Kjo nevojë ndahet nga shumë vende anëtare të BE dhe mund të përfitojë nga industria jonë e mbrojtjes. Por ajo duhet të jetë në gjendje t’i dorëzojë armët ushtrisë evropiane në kohë.”

Lufta e fundit në Ukrainë: Kievi pretendon se “e gjithë kompania ruse e tankeve është shkatërruar” në Donbas


Nga: Bota sot

Presidenti Volodymyr Zelensky më 14 qershor hodhi poshtë kushtet e presidentit rus Vladimir Putin për bisedimet e paqes, duke i krahasuar ato me pushtimin e Çekosllovakisë nga Adolf Hitleri në 1938-1939.

Putin tha më herët më 14 qershor se, si kusht për negociatat e paqes, trupat ukrainase duhet të largohen nga rajonet Donetsk, Luhansk, Kherson dhe Zaporizhzhia të Ukrainës.

Ai shtoi se Ukraina duhet të njohë aneksimin e paligjshëm të Rusisë të rajoneve dhe të braktisë çdo ambicie për t’u bashkuar me NATO-n. Sipas Putinit, Ukraina gjithashtu duhet të njohë aneksimin e Krimesë nga Rusia.

Oblastet Donetsk, Luhansk, Kherson dhe Zaporizhzhia kontrollohen pjesërisht nga trupat ruse. Rusia pretendon se ka aneksuar të gjithë territorin e këtyre rajoneve, pavarësisht se nuk kontrollon dy kryeqytete rajonale – Kherson dhe Zaporizhzhia.

Duke folur për kanalin italian të lajmeve Sky gjatë samitit të G7, Zelensky tha se “këto mesazhe janë ultimatume dhe nuk ndryshojnë nga çdo ultimatum tjetër (Putin) i bërë në të kaluarën”.

“Ajo që ai po bën është një ringjallje e nazizmit,” tha Zelensky. “Ai dëshiron që ne të heqim dorë nga territoret tona të okupuara, por ai gjithashtu dëshiron territoret tona të papushtuara. Ai nuk ka ndërmend të ndalet dhe nuk do të ketë konflikt të ngrirë.”

Zelensky gjithashtu e krahasoi ultimatumin e Putinit me kërkesën e Hitlerit për aneksimin e Sudetit të Çekosllovakisë në vitin 1938, kur ai pretendoi se nuk do të shkonte më tej.

Mykhailo Podolyak, një këshilltar i shefit të shtabit të Zelensky, tha në një postim në X se propozimi ishte “shumë fyes për të drejtën ndërkombëtare dhe flet me elokuencë për paaftësinë e udhëheqjes aktuale ruse për të vlerësuar në mënyrë adekuate realitetin”.

Ai shtoi se kërkesat në mënyrë efektive arrinin në “na jepni territoret tuaja.. hiqni dorë nga sovraniteti juaj… lini veten të pambrojtur.” “Është e gjitha një mashtrim i plotë,” shtoi ai.

Burimi: botasot.info

Story i mëparshëm

Blair e falënderon Osmanin për mikpritjen dhe dhuratën

Story i radhës

Kanë hedhur në gjyq Krist Dragotin? Ja çfarë thotë Jori Delli

Të fundit nga