LSI dënon dhunën në protestë: E patolerueshme! Të largohet ministri i Brendshëm dhe drejtori i Përgjithshëm i Policisë

Nënkryetari i LSI-së Petrit Vasili në një komunikim për mediat ka dënuar arrestimin e protestuesve nga civilët.

Vasili ka kërkuar ndërhyrjen e menjëhershme të institucioneve duke bërë thirrje që të ndalet dhuna ndaj qytetarëve që protestojnë në të drejtën e tyre.

“Kjo situatë e rëndë për liritë kushtetuese bazike është e patolerueshme. Prokuroria Shqiptare ka lidhur duart pa marrë asnjë veprim për të ndëshkuar drejtuesit e policisë dhe dhunuesit civilë policisë.”, tha Vasili.

Deklarata e Plotë e nënkryetarit të LSI, Petrit Vasili: 

Jemi sebashku per vazhduar denoncimin e skandalit shume te rende qe vazhdon e thellohet lidhur me perdorimin kriminal te civileve te paidentifikuar per te dhunuar dhe arrestuar qytetaret protestues.

Qytetaret, pervec drames shume te rende me rritjen e cmimeve, po perjetojne nje moment akoma edhe me te rende, me perdorimin nga Edi Rama te horrave me kapuçë të zinj, te cilit i dhunojne dhe arrestojne vazjat, djemte, nenat dhe gazetaret duke dhunuar cdo ligj.

Kjo nuk ndodh ne asnje vend Europian. Kjo duhet te bente me turp cdo qeveri dhe kryeminister te vendeve te NATO-s.

Paligjshmeria dhe veprimet mafioze te policise jane tashme te evidentuara me video, foto, dhe deshmi te mjaft personave.

Gjykatat kane reaguar duke i refuzuar keto vendime te paligjshme heqje lirie, dhe duke i liruar protestuesit.

Kjo situate teper e rende per lirite kushtetuese dhe te drejtat e njeriut, eshte e pa pranueshme, nga largon nga Bashkimi Evropian, krijon tensione te forta dhe e rrezikon ta degradoje situaten drejt vete gjyqesise.

Prokuroria shqiptare ne menyre te patolerueshme ka lidhur duart dhe ka mbyllur syte duke mos ndermarre asnje veprim per te ndeshkuar drejtuesit e policise por edhe ekzekutoret me xhupa te zinj qe konsumojne vepra kaq te renda penale.Avokati i Popullit duhet te veproje me vendosmeri per te luajtur rolin e tij ne mbeshtetje te te drejtave te qytetareve, te cilat po dhunohen hapur e publikisht.

Shoqeria civile te mos i fshihet me ketij dhunimi flagrant dhe teper te eger, te drejtave baze te qytetareve por te reagoje me te gjitha mjetet dhe format qe ajo disponon.

Eshte e pakuptueshme, qe asnje nga perfaqesuesit e organizmave nderkombetare ne Tirane, duke filluar nga OSBE, perfaqesuesit e Bashkimit evropian, dhe perfaqesuesit e Keshillit te Evropes, te mos reagojne, qofte edhe me nje rresht te vetem ne Twitter apo ne Facebook per keto shkelje te tmerrshme te lirive themelore te njeriut, kur dihet qe nuk kane munguar te reagojne qofte edhe per prishjen e kerpudhes se kryeministrit te kryeministria.

Levizja Socialiste per Integrim, do ti kerkoje zyrtarisht prokurorise te administorje te gjitha keto pamje qe po publikojme dhe te tjera qe jane bere publike ne media vizive por edhe ne media sociale, duke kerkuar qe ajo te filloje ceshtjen penale per urdheruesit dhe autoret e tyre.

Riperserisim kerkesen per largimin e menjehershem te Ministrit te Brendshem Cuci dhe Drejtorit te Pergjithshem te Policise Nano dhe drejtuesve lokale, te cilet nuk mund te rrine me asnje sekond ne karriget e tyre mbas veprimeve te paligjshme te civilave xhupzinj.

Prokuroria dhe Policia ta tregojne fuqine e veprimit te tyre ndaj mafiozeve te inceneratoreve, te cilet qeveria vazhdon ti paguaje qe te kalojne ditet neper hotele luksose, nderkohe qe Shqiptaret nuk kane buke te hane. Policia dhe Prokuroria te veprojne ndaj Erion Veliajt me shok qe per 30 vjet i garantojne varferine qytetareve te Tiranes permes aferes se inceneratoreve, dhe te mos dhunojne protesutesit e ndershem dhe te varfer.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Kristoffersen sërish fiton në Kranjska Gora

Story i radhës

Muhamet Ramadani lartëson Kosovën, fiton të argjendtën në Kupën Evropiane 

Të fundit nga

Hauge në Frankfurt

Tashmë është zyrtare, Jens Piter Hauge është transferuar përfundimisht te skuadra e Frankfurtit. Sulmuesi norvegjez ishte

AlbanianMacedonianEnglish