​Kjo bimë është një magnet i vërtetë për dashurinë, çdo shtëpi duhet ta ketë

Ka bimë dekorative që sjellin shumë më tepër në shtëpi sesa estetikë. Një prej tyre është sigurisht bima e mustaqeve të artë.

Callisia fragrans rritet në natyrën e Amerikës Qendrore dhe për fat mund ta rritim në shtëpi në vazo. Mustaqet mund të arrijnë një lartësi prej 80 centimetra dhe nuk është kërkuese për t’u kujdesur për të. Ajo rritet mjaft shpejt, kështu që gjethet dhe kërcelli i prerë rriten shpejt përsëri. Gjethet e saj i ngjajnë gjetheve të misrit, dhe pjesërisht pemës së jetës.

Në mjekësinë popullore, lëngu nga gjethet e mustaqeve të artë përdoret për shërimin më të shpejtë të plagëve dhe shërimin e të mavijosurit. Ndihmon si kompresë dhe balsam për ënjtjet dhe inflamacionet, si dhe përdoret për qëllime kozmetike në maskat e fytyrës. Përpara se të përdorni mustaqet e arta për hir të shëndetit dhe bukurisë, sigurohuni që fillimisht të konsultoheni me një mjek dhe një ekspert në mënyrë që të përdorni bimën siç duhet.

Simbolika e kësaj bime është se ajo grumbullon fuqinë krijuese të natyrës dhe sjell energjinë e vitalitetit në shtëpi. Disa e quajnë atë një magnet bimor për energji pozitive dhe besohet se mbron shtëpinë nga dridhjet negative.

Sipas Feng Shuit, energjia e kësaj bime mund të ndikojë pozitivisht në dashuri. Ndihmon ata që duan të fitojnë zemrën e dikujt sepse transmetojnë energji të mirë, por gjithashtu besohet se rikthen afërsinë me çiftet e dashuruar.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

“Shumë bij të nënave ruse s’do të kthehen në shtëpi”, Johnson porosi Rusisë për Ukrainën

Story i radhës

Manchester United merr masa të rënda ndaj Mason Greenwood

Të fundit nga