Kina është e gatshme të çojë marrëdhënien e saj me Rusinë në një nivel më të lartë

Ministrat e jashtëm të Kinës dhe Rusisë janë takuar në Kinë, para një takimi të përfaqësuesve të qeverisë nga vendet që kufizojnë Afganistanin.

Sipas mediave shtetërore të Kinës, ministri i Jashtëm i Kinës Wang Yi tha se marrëdhëniet mes dy vendeve i kanë rezistuar provave të reja të paraqitura nga një situatë ndërkombëtare në ndryshim, raporton BBC, transmeton Bota sot.

Wang tha se Kina ishte e gatshme ta çonte marrëdhënien e tyre “në një epokë të re” dhe “në një nivel më të lartë”.

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov e informoi homologun e tij kinez për “operacionin special ushtarak” në Ukrainë, pasi Moska e ka përshkruar vazhdimisht pushtimin e saj të vendit.

Lavrov tha se të dy vendet “kundërshtojnë hegjemonizmin dhe politikën e pushtetit” dhe “mbrojten e parimeve të OKB-së”.

Ai tha se “Rusia është e përkushtuar për ftohjen e tensioneve” në Ukrainë dhe “do të vazhdojë bisedimet e paqes”, si dhe “të mbajë komunikimin me komunitetin ndërkombëtar”.

Wang tha se Kina “ka qëndruar gjithmonë në anën e duhur të historisë“, duke shtuar se çështja e Ukrainës kishte një histori komplekse dhe pretendoi se ishte rezultat i një konflikti të gjatë evropian të sigurisë.

Wang tha gjithashtu se Kina mbështet përpjekjet që po bëhen nga Rusia dhe të gjitha palët, për të “parandaluar një krizë humanitare në shkallë të gjerë“. Kina ka refuzuar vazhdimisht të kritikojë Rusinë për pushtimin e saj në Ukrainë.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Shqipëria ndalon gjuetinë edhe për 5 vite të tjera

Story i radhës

Si t’i shpëtoni rrobat nga njollat e djersës gjatë verës

Të fundit nga