Kim kritikoi gratë për mos punë, punëtorët tregojnë si nuk i pagoi ajo

“Kam punuar pak pa pagë për Kimberly sa ishte në kolexh”. Kështu ka thënë një ish punëtore e brendshme e Kim Kardashian, pas kritikave kontraverse të miliarderes për etikën e punës së grave.

Kim Kardashian (41) është kritikuar më të madhe në rrjetet sociale pas komenteve të saj për revistën Variety. Ajo u ankuar së “askush nuk dëshiron që të punojë dhe ju kërkoi grave që ta qojnë b… dhe të punojnë”.

Celene Zavala shkroiar që ajo ka punuar pa para për “b…” e saj si një punëtore pa pagesë. Përdoruesit e tjerë të twitter i quajtën komentet me “tone të shurdhëra” dhe theksuan pasurinë e saj. Kardashian do të paraqiten së shpejti me një emision të ri në TV që quhet “The Kardashians for Hulu”.

Një ishte punëtore e brendshme e Kim Kardashian foli të mërkurën se si ylli i televizionit shkaktoi debat në rrjetet sociale kur komentoi për punën etike të grave.

Celene Zavala, drejtoreshë e programit në CNN+, e cila ka punuar si asistente e brendshme pa pagë te Kardashian, ka ri cicëruar këshillën e Kardashian për gratë që ta “çojnë b… e tyre dhe të punojnë’, të cilën ajo e thotë në intervistën me Variety.

“Kam punuar duke e çuar b… pa para për Kimberlyn në kolegj”, ka shkruar ajo si kundërpërgjigje për miliarderen 41 vjeçare.

“Kështu që më mirë do të merrja një thënie nga ajo që e thotë ‘përveç Celene, ajo ishte e mahnitshme”.

Gazetarja, e cila nuk ka folur për Daily Mail, po ashtu ka ri-cicëruar në një postim nga shkrimtarja dhe kritikja Jessica DeFino, e cila cicëroi se si ajo nuk kishte naftë për makinën e saj për të shkuar në punë gjatë kohës sa punonte në një aplikacion për Kardashianët gjatë vitit 2015, para se ajo “të kritikohej për punë të pavarur për dikë tjetër” për t’ia dalë mbanë.

Ajo ripostoi të njëjtën cicërimë në story të Instagramit të saj me fjalët IYKYK [nëse e dini, e dini) si shenjë solidarizimi.

Zavala, e cila më parë ka shkruar për DailyMail.com, shkroi në Linkedln që ajo ka punuar si “asistente e brendshme e Kim Kardashian për pesë muaj, nga gushti në dhjetor të vitit 2015.

Klani i Kardashianëve dhe Jennerëve janë akuzuar se në vitin 2017 kanë punësuar shumë punëtorë që nuk do t’i paguanin pavarësisht se kanë një pasuri të jashtëzakonshme.

Rolet ishin të destinuara për studentë të kolegjeve dhe praktikantët të regjistrohen për t’u aftësuar në profesionet e tyre, por lista e punëve duket se nuk ofronte shumë mundësi edukative.

Nga detyrat që kërkoheshin në këtë punë ishin edhe “lista për blerje ushqimesh”, si ta ndihmoni qenin” dhe detyra të tjera të vogla.

Kardashian shkaktoi debat publik kur foli për privilegjet dhe pasurinë e saj duke thënë se “gratë duhet ta çojnë b…. e të punojnë” gjatë një prezantimi të profilit të familjes së saj në Variety, i cili ishte botuar të mërkurën. 

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Imazhe nga sateliti: Rusët po ia mësyjnë edhe një herë Kievit

Story i radhës

Protestuan për çmimin e naftës, arrestohen 30 persona, 95 vihen nën hetim

Të fundit nga