Kilianët protestojnë kundër migrantëve nga Venezuela

Mijëra kilianë kanë dalë për të protestuar në qytetin Iquique duke i valëvitur flamujt kilianë dhe duke e kërkuar dëbimin e atyre që i quajnë kriminelë të huaj.

Disa madje i shqyen tendat ku po strehohen migrantët nga Venezuela, dhe njëri madje u rrah nga turma.

Është shënuar një rritje e numrit të venezuelasve që kanë ikur nga vendi i tyre pas kolapsimit ekonomik, dhe kanë vajtur në Kili.

Protesta ka mbledhur katër mijë njerëz dhe ata qenë nxitur nga një video ku shihen dy policë kilianë duke u sulmuar në një pikë kufitare nga dilerët venezuelas të drogës.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Presidenti thërret këshillin e sigurisë, ja për çfarë do të diskutohet

Story i radhës

Vajzat e ekranit pranë skenave të krimit/ Promovimi i “djemve problematikë” për disa klikime më tepër

Të fundit nga