Këto bimë janë ideale për zonën rreth derës së hyrjes

Një nga pjesët më të rëndësishme të shtëpisë, sipas Feng Shui-t, është korridori, paradhoma ose pjesa në derën e hyrjes

Kjo hapësirë konsiderohet të jetë një filtër për energjinë që hyn dhe del nga shtëpia, ndaj është e rëndësishme t’i kushtoni vëmendje të veçantë për të mbajtur sa më shumë energji pozitive në shtëpi.

Bimët e dhomës që pastrojnë energjinë, tërheqin suksesin, bollëkun dhe lumturinë mund të na ndihmojnë me këtë.

Në këtë zonë rekomandohet që të keni bimë me gjethe të rrumbullakëta dhe të buta, ndërsa ato me të mprehta, si kaktuset, duhet të shmangen…

Pahira

Besohet se kjo bimë (Pachira aquatica) mbron nga energjia negative që mund të hyjë nga jashtë dhe quhet edhe pema e parave, ndaj konsiderohet se sjell pasuri dhe bollëk.

Palma Areca

Kjo bimë ka gjethe të këndshme dhe të bukura që besohet se bllokojnë syrin e keq dhe energjinë toksike. Megjithatë, ato kanë tendencë të kenë gjethe të gjera. Kjo do të thotë që duhet të keni një hapësirë të gjerë pranë derës kryesore për të vendosur bimën.

Fier shtëpie

Një bimë e mrekullueshme që besohet se mbron nga energjia toksike dhe parandalon vendosjen e dridhjeve negative në shtëpinë tuaj. Ato duken të sofistikuara të harlisura për një pamje moderne të shtëpisë. Disavantazhi është se gjethet e tyre mund të zënë hapësirë të konsiderueshme.

Krasula

Simbolika e tyre e pasurisë i bën kaq të përshtatshëm për derën e përparme. Ato janë thjesht bimë (Crassula ovata) që tërheqin pasuri dhe mund të sjellin më shumë para për këdo që është i gatshëm të kujdeset për to.

Kacavjerrës i artë

Kjo është një bimë (Epipremnum pinnatum aureum) që besohet se sjell para, bollëk energjie dhe rrjedhje të pastër të energjisë. Është ideale për ta mbajtur atë në një raft të lartë ose në një tenxhere të varur, në mënyrë që gjethet e tij të bien butësisht.

Bambuja

Bima e bambusë është një nga bimët më të njohura të lumtura në feng shui. Besohet se jo vetëm që sjell lumturi dhe eliminon fatin e keq.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Presidenti i ri dhe i presidenti i vjetër – Sergio Mattarella

Story i radhës

Lampard bllokon transferimin e Calvert-Lewin

Të fundit nga