Kërcënimi nga Rusia, mijëra ukrainas bëhen rezervistë

Të shtunave Iryna Martyniuk praktikon gjuajtjen, të dielave bën rrjeta kamuflazhi: Mijëra vullnetarë në Ukrainë janë bërë rezervistë. Ata duan të përgatiten për luftë, shkruan media gjermane F.A.Z transmeton “Bota sot”.

Jeta e përditshme e Yryna Martyniuk ka ndryshuar javët e fundit. Kjo gjithashtu ka të bëjë me spunbond. Spunbond është një pëlhurë e hollë jo e endur e bërë nga polipropileni. Sipas të resë, ky material ka veti të mira: Vështirë se digjet. Nuk thith lagështi. Është i lehtë por i qëndrueshëm. I përshtatshëm për mobilet e kopshtit, por – siç është treguar tani – edhe për mbrojtjen kombëtare. “Ushtria ka nevojë për rrjeta kamuflimi,” thotë gruaja nga Kievi, “kështu që ne i përdorim paratë tona për të blerë rrjeta peshkimi, për të blerë pëlhurën dhe për t’i endur shiritat e spunbondit në rrjetë. Ne jemi vullnetarë dhe ky është kontributi ynë.

Vullnetarët, kjo ka qenë një fjalë magjike në Ukrainë që nga “Revolucioni i Dinjitetit” në fillim të vitit 2014, përcjell “Bota sot”. Në atë kohë, nën presionin e Rusisë, presidenti i korruptuar Viktor Janukoviç ndaloi në momentin e fundit përgatitjet e vendit për vite të tëra për asociim me BE-në. U ngrit një lëvizje proteste që pushtoi Maidanin e Kievit, Sheshin e Pavarësisë dhe nuk u dorëzua kur rreth njëqind demonstrues u qëlluan për vdekje nga forcat e sigurisë.

Në fund, Yanukovych hipi në helikopterin e tij dhe iku në Rusi, ku jeton edhe sot e kësaj dite. Që atëherë, vullnetarët kanë marrë shumë gjëra në duart e tyre. Motoja e tyre mund të jetë, sipas fjalëve të John F. Kennedy: “Mos pyesni se çfarë mund të bëjë vendi juaj për ju – pyesni se çfarë mund të bëni për vendin tuaj”.

“Ushtria jep matjet dhe ne i përgatisim”

Në atë kohë, Iryna, dikur gazetare, filloi të kujdesej për demonstruesit e plagosur në Maidan; kur konflikti me Rusinë mori një dimension ushtarak me luftimet në Ukrainën lindore, ajo furnizoi ushtarët me ilaçe. Sot Iryna punon në këshillin e qytetit të Kievit për një deputet të qytetit. Ai i përket një partie opozitare të udhëhequr nga ish-kryeministrja Julia Tymoshenko, por kjo nuk ka rëndësi për të. “Unë jam në punë nga e hëna në të premte, të shtunave kam stërvitje rezervistësh dhe të dielave shkoj duke thur rrjeta kamuflazhi. Ushtria jep matjet dhe ne gërshetim. Nëse gjërat shkojnë mirë, katër ose pesë persona mund të përfundojnë një rrjet të madh së bashku në dy ditë.”

Wladyslaw Stepanenko ndoqi një rrugë të ngjashme si Iryna, edhe ai u politizua në 2014. Në atë kohë ai ishte student në Universitetin Politeknik të Kievit. Kur filloi lufta në Ukrainën lindore, Vladyslaw vazhdoi studimet (tani ai është një inxhinier audio dhe video), por ai gjithashtu bwri një kurs në Departamentin e Shkencave Ushtarake. “Doja të bëja diçka për vendin tonë, por isha në vendin e gabuar kur ishte fjala për mësuesit, të cilët ishin të moshuar. Kështu që shikova përreth dhe gjeta ‘Legjionin ukrainas’ në vitin 2015.” Legjioni me emrin disi mashtrues ekziston edhe sot; është një organizatë joqeveritare që trajnon civilët për operacione në zonat e luftës. Ajo ka rreth 400 anëtarë në kryeqytetin Kiev dhe përfaqësohet gjithashtu në dy qytete të tjera të mëdha.

Wladyslaw u trajnua nga organizata për t’u bërë mjek. Ai gjithashtu u mëson të rinjve se si të përdorin audio dhe video në një qendër kulturore në Kiev. Qendra është përballë parkut ku një obelisk përkujton “Ushtarin e Panjohur” që nga Lufta e Dytë Botërore, kur e gjithë Ukraina u pushtua nga gjermanët. Këtu Angela Merkel vendosi një kurorë në vizitën e saj të lamtumirës si kancelare në gusht, ndërsa një bandë ushtarake tingëlloi në marshimin “Ukraina e lirë”.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Rashkovski ulet në bankën e të akuzuarve për softuerin e MPB-së

Story i radhës

Rudina Dembacaj zbulon sekretin që ‘tronditi’ Mark Frrokun

Të fundit nga