Jeff Bezos “rrëzon nga froni” Elon Musk për të rifituar titullin e njeriut më të pasur në botë

Jeff Bezos ka rrëzuar nga froni Elon Musk për të rimarrë titullin e tij si njeriu më i pasur në botë.

Pasuria neto e themeluesit të Amazon aktualisht qëndron në 200 miliardë dollarë, duke kaluar 198 miliardë dollarë të shefit të Tesla-s, tregoi të martën Indeksi i Miliarderëve të Bloomberg.

Bezos ka fituar 23 miliardë dollarë deri më tani në vitin 2024, ndërsa Musk ka humbur rreth 31 miliardë dollarë, sipas Indeksit.

Fitimet dhe humbjet e pasurisë së miliarderëve ndoqën nga afër pasuritë e tregut të aksioneve të Amazon dhe Tesla, të cilët i konsiderojnë themeluesit e tyre si aksionarët e tyre më të mëdhenj.

Çmimi i aksioneve të Amazon është rritur me më shumë se 18 për qind këtë vit, ndërsa ai i Tesla ka rënë me 24 për qind.

Musk, i cili gjithashtu drejton X dhe SpaceX, u ngjit në krye të listës së të pasurve në maj, pasi rrëzoi Bernard Arnault, kryetar dhe CEO i kompanisë së mallrave luksoze LVMH, i cili tani renditet i treti me 197 miliardë dollarë.

Story i mëparshëm

Ministrja Hajdari raporton sot në Komisionin për Ekonomi për planet e ministrisë për vitin 2024

Story i radhës

Shala: Qeveria ‘Kurti’ qe katër vjet me skema sociale po i mbanë qytetarët, rinia po largohet

Të fundit nga