Ja çka i bëri marina ukrainase anijes më të mirë luftarake që të mos bjerë në duart e rusëve

Marina ukrainase thotë se ka shkatërruar një prej anijeve kryesore luftarake, në mënyrë që ajo të mos binte në duart e pushtuesve rusë.

Komandanti i fregatës “Hetman Sahaidachny”, e vetmja anije e këtij lloji në flotën e Ukrainës, tha se kishte urdhëruar mbytjen e saj, ndërkohë që rusët po fitojnë gjithnjë e më shumë kontroll në qytetet bregdetare jugore të Ukrainës.

Pasi morën Khersonin, rusët po avancojnë në qytetin tjetër port, Mykolaiv, ndërsa objektivi kryesor i tyre është Odessa. Anija ndodhej pikërisht në Mykolaiv gjatë luftimeve të ditëve të fundit, ku ishte dërguar për riparime.

Por avancimi i trupave ruse bëri që të merrej vendimi drastik.

“Hetman Sahaidachny” ishte anija më e rëndësishme e marinës së Ukrainës dhe kishte marrë pjesë në disa misione bashkë me NATO-n dhe flotat e vendeve të ndryshme të Bashkimit Europian.

Image

“Hetman Sahaidachny” ishte anija më e rëndësishme e marinës së Ukrainës

Image

“Hetman Sahaidachny” ishte anija më e rëndësishme e marinës së Ukrainës

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Materazzi reagon kundrejt Balotellit

Story i radhës

Ja çfarë e bën gazetën BOTA SOT” shumë të  lexuar në Kosovë, Shqipëri e Diasporë

Të fundit nga