Ish- Koloneli rus pranon se Rusia është në izolim total gjeostrategjik

Situata në Ukrainë vetëm sa do të përkeqësohet për Rusinë, paralajmëron një ish-kolonel në një nga programet më të mëdha propagandistike të Rusisë.Ai, në të vërtetë, kalon vijën zyrtare, por kjo gjë nuk ndodh spontanisht. –“ Herë pas here dëgjohen raporte për një kolaps moral dhe psikologjik në forcat e armatosura të Ukrainës, se gjendja shpirtërore mes tyre thuhet se ka filluar të bëhet e zhytur në krizë. Kjo është, për ta thënë më butë, jo e vërtetë”, tha Mikhail Chodarjonok, një kolonel rus në pension, i cili tani komenton dhe analizon në mediat ruse. Ai foli në programin “60 minuta” në kanalin shtetëror Rossija-1, ku fotografia e Kremlinit për gjendjen e punëve u transmetohet miliona shikuesve. “Nga një këndvështrim i përgjithshëm strategjik, situata është që ushtria ukrainase mund të armatosë një milion njerëz,” tha ai, duke shtuar se Rusia duhet të marrë parasysh se “situata do të përkeqësohet qartë”. – Le të mos tundim robotët në drejtim të Finlandës, thjesht duket budallaki. Problemi më i madh me situatën tonë ushtarake dhe politike është se jemi në izolim total gjeopolitik. Dhe e gjithë bota është kundër nesh, edhe nëse ne nuk duam ta pranojmë, thekson ai më tej.

Direktiva të qarta?

Programi është i regjistruar paraprakisht, thekson Per Enerud, një ekspert dhe gazetar rus që punon në Agjencinë Suedeze për Mbrojtjen Psikologjike. Ai shprehet se nuk është thënë dhe transmetuar rastësisht. – Ai është udhëzuar, thënë ose të paktën është ftuar të flasë për këtë, thotë Enerud. – Mund të jemi të sigurt se është botuar me ndonjë qëllim, por atëherë nuk e kemi idenë më të dobët se cili është qëllimi. Që në shkurt, tre javë para pushtimit të plotë, Mikhail Chodarjonok shkroi një kolonë në gazetën Nezavisimaja Gazeta në të cilën ai hodhi poshtë të gjitha pretendimet se Rusia mund të merrte kontrollin e Ukrainës brenda pak ditësh. Askush nuk do ta presë ushtrinë ruse me bukë, kripë dhe lule nëUkrainë”, ka shkruar ndër të tjera ish-koloneli.

“Presin kohë të vështira”

Kremlini mund të dëshirojë të përgatisë popullin rus për një luftë shumë të gjatë, thotë Per Enerud. Ose për një kohë të gjatë si i izoluar nga bota e jashtme dhe subjekt i sanksioneve. – Është e qartë se presin kohë të vështira. Atëherë është më e lehtë të lejosh një kolonel në pension t’i sjellë këto gjëra përpara dhe të ngrejë idenë se u bë më keq nga sa prisnim, sesa ta lëmë Putinin ta thotë atë, thotë Enerud. Më tej ai thekson se ish-koloneli nuk emëron asnjë zyrtar. Në vend të kësaj, ai sulmon kryesisht komentuesit dhe ekspertët e tjerë që argumentuan se lufta duhet të zgjidhet shpejt dhe lehtë. – Pra, ky nuk duhet parë si qëndrim opozitar. Shih shpirtin luftarak ukrainas Prezantuesja Olga Skabejeva – e njohur si një nga propagandueset kryesore të Kremlinit – e ndërpreu Chodarjonok disa herë dhe e kundërshtoi. Sa nga ata miliona ukrainas do të ishin ushtarë profesionistë, pyeti ajo. Ka të bëjë më shumë me stërvitjen dhe moralin – sa e gatshme është një ushtri të vdesë për të, u përgjigj Chodarjonok. – Dhe vullneti për të mbrojtur atdheun e tyre, siç e sheh Ukraina, ekziston në një shkallë shumë të lartë dhe ata janë të gatshëm të luftojnë …, tha ai para se të ndërpritet përsëri. Mikpritësi e përmbylli diskutimin duke deklaruar se Rusia u “detyrua” në luftë, se ekzistenca e vendit varet prej saj dhe se është e pamendueshme të heqësh dorë

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Presidenti finlandez pas takimit me Bidenin: Ne e marrim sigurinë tonë shumë seriozisht

Story i radhës

OnePlus Nord 2T vjen në Evropë për 399 euro

Të fundit nga

Zhgënjeu në Champions

Interi shkëlqeu në derbin ndaj Milanit në fundjavë, shkatërroi rivalët e përjetshëm 5-1, teksa përballë Real