Ish-koloneli rus kundërshton deklaratat e mëparshme që kritikonin luftën e Rusisë në Ukrainë

Koloneli rus në pension Mikhail Khodarenok tha se çdo bisedë për mundësinë e Ukrainës për të kundërsulmuar është një “ekzagjerim i madh”.

Duke folur për një kanal televiziv shtetëror rus, Khodarenok tha: “Kur njerëzit flasin se Ukraina ka fituar aftësinë për të kundërsulmuar, është një ekzagjerim i madh. Dhe sa i përket veprimeve të komandës sonë supreme, ka çdo arsye për të besuar se zbatimi nga këto plane në të ardhmen shumë të afërt do t’i japin Ukrainës një surprizë të pakëndshme.”

Ai tha gjithashtu se do të ishte e pamundur që forcat e armatosura ukrainase të fitonin supremacinë ajrore në muajt e ardhshëm dhe për sa i përket fitimit të supremacisë detare, tha ai, “ndërsa flota jonë e Detit të Zi është në Detin e Zi, flota e Detit të Zi të Ukrainës ka supremacia është jashtë diskutimit”.

Megjithatë, Khodarenok tha se informacioni i përhapur në lidhje me një “shkatërrim moral ose psikologjik” të forcave të armatosura ukrainase nuk është as “afër realitetit”. Ai potencoi se Ukraina mund të armatosë 1 milion njerëz dhe se Rusia duhet ta marrë parasysh këtë në llogaritjet e saj operacionale dhe strategjike, shkruan CNN, përcjell “Bota sot”.

“Sinqerisht, situata për ne do të përkeqësohet”, tha gjenerali rus. Po ashtu, ai kritikoi izolimin gjeopolitik të Rusisë nga bota dhe para pushtimit ai paralajmëroi se do të ishte më e vështirë nga sa parashikonin shumë të bënin luftë në Ukrainë.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Gabimet që bëjmë kur udhëtojmë vetëm, ja si t’i shmangim

Story i radhës

Moment i veçantë për Shqipërinë në Parlamentin Evropian, eurodeputeti irlandez mban fjalim me bluzën e kombëtares kuqezi

Të fundit nga