Hungaria: Orban dhe Zelensky nuk janë ende gati për një takim

Ministri i Jashtëm i Hungarisë ka thënë se kushtet nuk janë ende të përshtatshme për një takim mes kryeministrit Viktor Orban dhe ukrainasit Volodymyr Zelenskyy.

Peter Szijjarto tha se një takim i dy liderëve do të kërkonte “disa parakushte”, sipas agjencisë ruse të lajmeve të kontrolluar nga shteti.

“Për momentin këto kushte për organizimin e takimit janë larg të qenit gati”, shtoi ai.

Marrëdhëniet midis Hungarisë dhe Ukrainës kanë mbetur të tensionuara gjatë pushtimit të Rusisë, me Budapestin që kundërshton vazhdimisht sanksionet ndaj Moskës dhe mban marrëdhënie të ngushta me Vladimir Putin.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

“As amnisti e as ulje dënimi për të korruptuarit”/ Manja: Nuk do përfitojë asnjë i dënuar nga gjykata e posaçme

Story i radhës

Katy Perryt nuk i pëlqen kur një konkurrent këndon këngën e saj “I Kissed A Girl” në “American Idol”

Të fundit nga