Hiqni dorë nga këto zakone nëse nuk doni t’ju shkatërrohen flokët në verë

Shumë pak kohë na ndan nga vera! Koha për të udhëtuar dhe për të shijuar aktivitetet në natyrë! Jo rastësisht është periudha më e lumtur e vitit, apo jo? Por në mes të kaq shumë diellit, vapës, pishinës, detit dhe ndotjes së ajrit, nuk mund të harrojmë kujdesin e nevojshëm për të pasur flokë të shëndetshëm gjatë verës.

Në këtë periudhë të vitit, dielli është më i fortë dhe më intensiv, duke qenë një nga agjentët e jashtëm që dëmton më shumë fijet e flokut, duke e lënë atë të thatë dhe të brishtë. Kur flasim për flokë të thatë, çdo gjë mund të ndodhë! Prandaj nevojiten disa udhëzime dhe produkte natyrale për ju për të mbajtur flokët tuaj të shëndetshëm gjatë verës dhe në stinët e ardhshme!

Mbroni flokët tuaj nga dielli

Dielli intensiv (rrezatimi UVA dhe UVB) dëmton flokët, duke shkaktuar humbjen e “masës”, e përbërë nga vitamina dhe proteina të rëndësishme për të marrë një strukturë të fortë dhe të shëndetshme të flokëve. Ju padyshim mund të shijoni diellin, por gjithmonë duke vënë kapele ose mbrojtëse termike të flokëve.

Lidhja e flokëve

Vetëm ata që kanë flokë të gjatë e dinë se sa vapë shkaktojnë në verë dhe për këtë janë të prirë në shumicën e herëve t’i lidhin. Zgjidhni aksesorë që nuk do të dëmtojnë fijet dhe zgjidhini me kujdes, pa i tërhequr apo thyer flokët tuaj të çmuar.

Kujdes me pishinën apo detin

Flokët e thatë, sapo bien në kontakt me ujin, i thithin si një sfungjer. Uji i detit ka kripë, dhe kripa largon hidratimin (ujin) dhe mbrojtjen (yndyrnat natyrale). Mirëpo, pishinat kanë klor, i cili me pH të ulët i lë flokët të thatë, të dobët dhe të brishtë. Pavarësisht nëse është det apo pishinë, lagni flokët gjithmonë me ujë të freskët para dhe pas, dhe nëse është e nevojshme përdorni kremra hidratues pa shpëlarje, të një marke që nuk dëmton mjedisin.

Zgjidhni produktin e duhur, duke rritur frekuencën e hidratimit

Zgjidhni një linjë trajtimi ushqyese dhe përpiquni ta përdorni sa herë që ndjeni nevojën. Kërkoni një produkt vegan dhe më natyral, i cili përveçse do të kujdeset për ju, do të kujdeset edhe për lumenjtë dhe detet tona.

Shmangni banjat shumë të nxehta

Ne e dimë se sa relaksues mund të jetë një dush i ngrohtë, por ashtu si në lëkurë, uji i nxehtë shpërndan vajrat natyralë dhe mbart me vete të gjithë hidratimin që ekziston në flokët tuaj. Tashmë në lëkurën e kokës, temperatura e lartë stimulon gjëndrat dhjamore duke nxitur një rritje të yndyrës. Pra, mbani mend gjithmonë, bëni dush vetëm me temperaturën e ujit ndërmjet të ngrohtë dhe të ftohtë. Nëse jeni një person që ju pëlqen uji i nxehtë, provoni ta përfundoni shpëlarjen e fundit me ujë të ftohtë, kjo do të rrisë forcën dhe shkëlqimin e flokëve tuaj!

Kujdesi pas banjës

Flokët pastrohen siç duhet dhe pa ujë të nxehtë, është koha për t’u tharë! Rekomandimi i parë është në mënyrën e përdorimit të peshqirit, mos e fërkoni kurrë peshqirin në flokë, por shtypni butësisht duke hequr ujin e tepërt (ju garantojmë që efekti do të jetë i njëjtë). Gjatë krehjes, përpiquni të përdorni krehër druri, pasi ky lloj materiali nuk thyen fibrën e flokëve (përveç që largon të gjithë energjinë statike). Nëse dëshironi, lëreni të thahet natyrshëm, por nëse ju pëlqen vërtet të përdorni burime termike për të përfunduar (si në rastin e tharëseve dhe pjastrave të sheshta, për shembull) kini parasysh se këto burime nxehtësie gjithashtu thajnë fijet, duke i lënë ato të brishta dhe të prirura për të rënë.

Kujdesi për flokët gjatë verës nuk është një detyrë e lehtë, por është më mirë t’i shtoni këto zakone rutinës së kujdesit të flokëve, sesa të shpenzoni kohë dhe para duke u përpjekur t’i rikuperoni ato në muajt e ardhshëm, apo jo? Pra, mos e lini mënjanë verën, kënaquni, mbroni veten dhe argëtohuni!

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Për rastin e FFK-së, konfirmohet edhe njëherë nga Gjykata Themelore në Prishtinë

Story i radhës

Me jelek antiplumb, presidentja e KE-së shkon në vendin e masakrës në Ukrainë

Të fundit nga