Gjashtë mënyra të pazakonta që duhet t’i provoni nëse doni flokë të gjatë

Procesi i rritjes së flokëve tuaj mund të jetë sfidues dhe madje zhgënjyes. Mund të duket sikur keni bërë gjithçka që duhet, por ende nuk po shihni ndonjë përmirësim. Edhe pse ka shumë produkte për kujdesin e flokëve në treg që thuhet se nxisin rritjen e flokëve tuaj, në fakt ka disa hapa të thjeshtë që mund të ndërmerrni për të arritur flokë të gjatë dhe të bukur.

1. Shtoni kripë në shampon tuaj.

Mbajtja e lëkurës së kokës tuaj të shëndetshme është një nga hapat më të rëndësishëm që mund të ndërmerrni për të arritur flokët e ëndrrave tuaja. Duke përzier pak kripë me shampon tuaj është një mënyrë e lehtë dhe e përballueshme për t’i shtuar volum flokëve tuaj dhe për të ndihmuar skalpin tuaj të qëndrojë pa yndyrë për më gjatë. Kripa është përdorur gjerësisht në kujdesin e flokëve dhe për shkak se është e pasur me magnez, mund të forcojë lëkurën e kokës dhe flokët tuaj. Zonat e lëkurës tuaj që kanë shumë folikula qimesh, si skalpi i kokës, mund të thithin më mirë magnezin dhe të përfitojnë më shumë prej tij.

2. Vendos një kapele.

Megjithëse vitamina D është thelbësore për shëndetin dhe mirëqenien tuaj të përgjithshme, të qëndruarit shumë në diell mund të dëmtojë jo vetëm lëkurën, por edhe flokët tuaj. Ekspozimi i tepërt në diell mund të ndikojë në strukturën e flokëve tuaj dhe të dobësojë pigmentet dhe proteinat e tyre. Ekspertët mjekësorë madje rekomandojnë aplikimin e kremit kundër diellit në lëkurën e kokës nëse vëreni se flokët po hollohen. Kufizimi i kohës tuaj në diell dhe veshja e një kapeleje do të mbrojë lëkurën dhe flokët tuaj nga rrezet e dëmshme UV dhe do të ndihmojë që flokët tuaj të rriten më shpejt.

3. Thajini flokët pa tharëse.

Tharësja e flokëe ju ndihmon që të keni flokë me volum sikur keni dalë nga ndonjë sallon bukurie, por përdorimi i saj shumë shpesh mund t’i dobësojë flokët tuaja dhe t’i bëjë ato të prirura për t’u thyer. Për shkak se një tharëse fryn me një nxehtësi intensive dhe të fokusuar drejt e mbi flokët tuaj, ajo bën që flokët tuaj të humbasin shumë lagështi menjëherë. Flokët e dehidratuar thyhen lehtësisht dhe nuk mund të rriten aq gjatë. Nëse po përpiqeni të rrisni flokët, hiqni tharësen dhe mjetet e tjera të stilimit.

4. Hiqni këllëfin e jastëkut tuaj prej pambuku.

Ndërrimi i këllëfeve të jastëkëve tuaj prej pambuku me ato të mëndafshta mund të përmirësojë cilësinë e përgjithshme të flokëve dhe të ndihmojë flokët tuaj të rriten më shpejt. Fijet e pambukut krijojnë fërkime, e cila nga ana tjetër dobëson flokët tuaj dhe i heq hidratimin natyral. Mëndafshi ka një sipërfaqe shumë më të lëmuar dhe lejon që flokët tuaj të rrëshqasin mbi të ndërsa flini, duke ndihmuar në reduktimin e thyerjes dhe ndarjes së majave.

5. Provoni metodën e përmbysjes.

Nëse keni ëndërruar për flokë të shëndetshëm prej një kohe të gjatë, me shumë mundësi keni hasur në internet metodën e përmbysjes. Kjo metodë ju lejon të rrisni rrjedhjen e gjakut në lëkurën e kokës duke u varur me kokë poshtë, gjë që mund të stimulojë rritjen e flokëve. Edhe pse nuk ka ndonjë studim që konfirmon efektivitetin e tij, shumë njerëz që kanë përdorur metodën e përmbysjes besojnë se kjo i ndihmoi që të rrisnin më shpejt flokët e tyre. Përdorimi i kësaj metode së bashku me masazhimin e kokës me vaj esencial para ose gjatë përmbysjes mund t’ju ndihmojë të arrini flokë të gjatë dhe të shëndetshëm.

6. Krihini flokët para se të shkoni në shtrat.

Edhe pse të flini me flokë të pakrehura mund të duket joshëse, veçanërisht kur jeni të lodhur, të shpenzoni disa minuta duke i krehur ato në fakt mund t’ju bëjë të përfitoni. Larja e flokëve ju lejon të shpërndani yndyrën e kokës në flokët tuaj dhe t’i mbani ato të hidratuar dhe të ushqyer në mënyrë natyrale. Për shkak se flokët e thatë janë më të prekshëm ndaj dëmtimit dhe thyerjes, ato nuk mund të rriten, shkruan Living.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

“Putini nuk do të ndalet”: Paneli i Senatit amerikan është afër miratimit të ‘nënës së të gjitha sanksioneve’ kundër Rusisë

Story i radhës

Senegali kualifikohet në gjysmëfinale

Të fundit nga