Gazetari rus që lufton në Ukrainë kundër Putinit: Kjo është beteja e Armagedonit

Përshëndetje!

Emri im është Sergey Lojko! Unë jam 69 vjeç. Jam rus, por kam punuar pothuajse gjithë jetën si gazetar korrespondent për revistat kryesore amerikane. Gjatë gazetarisë sime kam qenë dëshmitar i shumë konflikteve të armatosura dhe shumë luftërave, por asnjëherë nuk kam marrë pjesë në anën e askujt, kurrë nuk kam marrë armë në dorë pasi do të ishte joprofesionale. Tani e sheh makinën e kallashnikovit në duart e mia. Dhe unë nuk jam më gazetar, por një person i lirë. Erdha këtu në Ukrainë, në periferi të Kievit, për të mbrojtur Ukrainën nga atdheu im, nga Putini – Hitleri i sotëm.

A e dini pse vendosa të bëhem luftëtar? Sepse është një luftë biblike. Kjo është beteja e Armagedonit midis të mirës dhe të keqes. Dhe ishte shumë e lehtë për mua të zgjidhja një anë. Sepse kjo është një betejë midis errësirës dhe dritës. Për herë të parë në jetën time, mes të mirës dhe të keqes. Dhe unë zgjodha anën time përfundimisht.

Dhe unë ju bëj apel – njerëz me përvojë luftarake, me përvojë trajnimi ushtarak ose në Shtetet e Bashkuara ose gjetkë në botë. Unë e kuptoj që qeveritë e shteteve tuaja nuk mund të përfshihen në luftë pasi ato janë të shqetësuara se kjo mund të shkaktojë një konfrontim bërthamor me Moskën. Por ju personalisht, nëse doni të ndihmoni Ukrainën të mbrojë pavarësinë dhe lirinë e saj, kontaktoni ambasadën e Ukrainës në vendet tuaja. Dhe kudo që jetoni, ejani këtu dhe bashkohuni me Forcat e Mbrojtjes Territoriale siç bëra unë.

Ne luftojmë këtu jo vetëm për Ukrainën, jo vetëm për pavarësinë e saj, jo vetëm për ukrainasit dhe të dashurit e tyre, ne luftojmë këtu për ju, për gjithë boten, sepse ky është fillimi i luftës së tretë botërore.

Ejani dhe na ndihmoni!

Ukraina ka nevojë për ju!

Lavdi Ukrainës!

 

Ps. Ky shkrim është publikuar nga Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Shpresë për Chelsean, Abramowich me afat të caktuar për ta shitur klubin

Story i radhës

Këshilli i Qytetit të Shkupit miratoi 7 milionë denarë ndihma humanitare për qytetarët e Ukrainës

Të fundit nga