Gazetarëve u ndalohet hyrja në Irpin

Gazetarët më nuk do të lejohen të hyjnë në qytetin Irpin, që gjendet pranë Kievit, tha kryetari i këtij qyteti, Oleksandr Markushyn.

Ky njoftim i bërë përmes Telegramit, vjen pasi gjatë ditës në këtë qytet u vra gazetari amerikan, Brent Renaud.

“Duke filluar nga sot, ne do t’ua ndalojmë gazetarëve hyrjen në Irpin. Ne duam të shpëtojmë edhe jetën e tyre dhe të mbrojtësve tanë”, tha Markushyn.

Ai po ashtu u bëri thirrje gazetarëve dhe civilëve ukrainas që të mos postojnë informacione në internet për personelin ushtarak, pajisjet e tyre, apo çfarëdo informacioni për vendndodhjen e tyre./REL

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Strategjitë pozitive disiplinore si parandaluese për zhvillimin e situatave të pakëndshme me fëmijët

Story i radhës

Panovski: Të hiqen maskat nëpër shkolla

Të fundit nga