Futbollistit iu prish kontrata 5 orë pas blerjes së tij

Nga nënshkrimi te zyrtarizimi e deri te vendimi për prishjen e kontratës të sapo firmosur! Gjithçka ndodhi në një kohë shumë të shkurtër, vetëm pasi u vërejt një postim i vitit 2013 i shkruar nga lojtari. Drejtuesit e Real Zaragoza u hodhën nga karrigia e tyre kur vunë re atë që kishte shkruar Gaizka Campos, portieri i lindur në 1997 i marrë nga ekipi B i Celta Vigo në 2013.

Ai ishte vetëm 16 vjeç kur në fund të një ndeshjeje midis Athletic Bilbao dhe Real Zaragoza e vlefshme per javen e 36-të të Ligës spanjolle, qe perfundoi 1-2 nga baskët qe çoi në rënien e Zaragozës, do te shkruante ate mesazh…

Ishte data 19 maj 2013 dhe Campos vendosi të publikonte një postim në Twitter ku shprehej i lumtur për golin e dytë të Bilbaos, i cili ishte vendimtar për rrëzimin e Zaragoza në Kategorinë e Parë, shkruan Telesporti.

“Ndjej neveri për Zaragozën dhe ky gol më ka lehtësuar”. Një fjali e fortë që nxjerr në pah kënaqësinë e lojtarit për të parë rënien e klubit të Zaragozës. Shumë për të përballuar për kompaninë që vendosi të anulojë kontratën e saj të sapo nënshkruar.

Brenda deklaratës së publikuar në orën 22:30 të ditës së djeshme, klubi nënvizoi: “Pas një reflektimi të plotë, Real Zaragoza mori vendimin e vështirë për të mos nënshkruar me Gaizka Campos – thuhet në shënimin e klubit – Ky vendim nuk është i lehtë, por një nga shtylla themelore e këtij institucioni është respekti për historinë tonë dhe për tifozët tanë. Ne kemi përgjegjësinë ta mbajmë këtë premtim.”

Duhet të kihet parasysh se lojtari ishte vetëm 16 vjeç në atë kohë dhe nuk luajti ende në asnjë klub profesionist. Portieri e kishte komentuar humbjen e Realit si një tifoz i thjeshtë i jashtëm, duke gjykuar vetëm rrugën e bërë nga Zaragoza në atë sezon në La Liga.

Një reflektim që i njëjti klub nënvizon dhe e ka mbajtur parasysh: “Klubi e kupton që postimi i portierit në rrjetet sociale në vitin 2013 ishte një gabim adoleshent që nuk pasqyron personin dhe profesionistin që ai është – vijon shënimi – Megjithatë, ne gjithashtu kuptojmë se Presioni që sjell një rrethanë si kjo do ta bënte shumë të vështirë zhvillimin e tij si lojtar brenda klubit.

Pavarësisht kësaj situate fatkeqe, nga Real Zaragoza duam t’i urojmë Gaizka më të mirat për sfidat e tij profesionale në të ardhmen. “Tashmë ishte kuptuar që diçka nuk shkonte në hartimin e kontratës së portierit kur Real Zaragoza kishte komunikuar një shënim dje vonë pasdite ku  specifikoi se si po e analizonte në thellësi përhapjen e një postimi të portierit në lidhje me vitin 2013.

Portieri u befasua, pak a shumë po aq sa agjencia e tij, duke vazhduar me fshirjen e menjëhershme të atij postimi dhe gjithashtu llogarisë së tij në Twitter. Portieri i ri i Zaragozës në orën 17:00 pasditen e djeshme, kështu që ai ishte vetëm një lojtar i Realit për pesë orë.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

​Hapet sot bajpasi i Vlorës, zona kthehet në superdestinacion turistik

Story i radhës

Kush mund të jetë Kryeministri i ardhshëm i Mbretërisë së Bashkuar?

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish