​Forcat ruse përparojnë drejt termocentralit të tretë bërthamor, thotë Zelensky

Forcat ruse kanë kapur dy termocentrale ukrainase.

Ata po përparojnë drejt një të treti, tha presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky.

Në një telefonatë me senatorët amerikanë më herët gjatë ditës së sotme, Zelensky tha se termocentrali i tretë aktualisht nën kërcënim është termocentrali bërthamor Yuzhnoukrainsk, i vendosur 120 km në veri të Mykolaiv, një nga disa qytete që forcat ruse po përpiqen të mbajnë të rrethuar.

Rusia aktualisht kontrollon centralin bërthamor Zaporizhzhya në qytetin jugor të Enerhodar, centrali më i madh bërthamor në Evropë, dhe Çernobilin, i cili nuk është aktiv, por ende ka staf dhe mirëmbahet, transmeton CNN.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Shitje të çmendura të serialit komik ku luan presidenti ukrainas

Story i radhës

Rrëfimi i ukrainasit pas sulmit në ndërtesën ku jetonte më familjen: Nuk e di si mbijetuam

Të fundit nga