Forcat e shpëtmit në “luftë” me kohën, gazetari: 20 mijë ndërtesa raportohen të shembura

Një tragjedi ka prekur popullin turk dhe atë sirian pas tërmetit të fuqishëm prej 7.8 ballësh.
Gazetari i ABC news, Arlind Isa ndodhet në vendngjarje për të na raportuar dhe me informacone më të fundit nga tërmeti.

Në një lidhje live, gazetari shprehet se mund të jenë rreth 20 mijë ndërtesa të cilat janë raportuar si të shembura ndërsa shifrat e banorëve që kanë humbur jetën priten të konfirmohen në vijim.

“Në Turqi në pjesën qëndrore dhe atë juglindore dhe me kufirin me Sirinë ende po bëhen kërkime, ndërsa nga goditjet e tërmetit shifrat e banorëve që kanë ndërruar jetë po konfirmohen.

Janë dikur te 20 mijë ndërtesa t raportuara si të shembyura dhe kjo bën që grupet e gatshme të kvrkim-shpvtimit dhe emergjencat civile të jenë më pesimiste në lidhje me këtë tragjedi”, tha gazetari.

Isa është shprehur se kushtet atmosferike kanë bërë që të vështirësohet dhe më shumë procesi i këkim-shpëtimit. Por ai theksonse dhe banorët të cilët janë shpëtuar rrezikohenpasi qendrate pritjeve pvr ta janë të tejmbushura.

“Siç është raportuar dhe në media, forcat e shpëtimit janë në luftë me kohn dhe kushtet e motit, pasi kjo e fundit po e vvshtirëson edhemv tepvr procesin e kërkimit.Por dhe banorët e tjerë të cilët janë shpëtuar janë ende të rrezikuar pvr shkak të motit të ftohtë, pasi qendrat e pritjes për ta janë të tejmbushura.

Në Gazintep nuk ka kapacitete për të pritur një numvr të lartë banorësh.

Aktualisht ndodhemi në Stamboll dhe temperaturat janv poshte 0 gradë C”, shprehet gazetari në një lidhje live nga Stamboli

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Ronaldo Sharka poston videon duke qarë: Dua të jap mesazh, është ok të qash, je njeri

Story i radhës

Qeveria e RMV-së miratoi planin e Dialogut Strategjik me SHBA-të

Të fundit nga