Eto’o: Finalet nuk luhen, por fitohen!

Gjatë intervistës së gjatë të dhënë për “Gazzetta dello Sport”, ish-lojtari i Interit, Samuel Eto’o, flet edhe për Italinë, për herë të dytë radhazi jashtë Kupës së Botës: “Ky është futbolli. A është e logjikshme kjo për një kombëtare që fiton Kampionatin Europian dhe eliminohet pas gjashtë muajsh nga Botërori? Nuk di ç’të them, kjo është magjia e këtij sporti.

Mancini ka bërë një gjë të pabesueshme dhe askush nuk mund ta kritikojë. Jam i bindur se kur bie, gjëja më e vështirë nuk është të kuptosh se si ke rënë, por si të ngrihesh. Mancini ka ende shumë për të thënë në futbollin botëror”.

Samuel Eto’o u ndal edhe te Paulo Dybala që mund të veshë fanellën e zikaltërve nga sezoni i ardhshëm: “Unë them që të gjithë lojtarët e rëndësishëm duhet të luajnë për Interin, herët a vonë. Dhe Dybala është më se i rëndësishëm”.

Një vlerësim edhe për Lautaro Martinez: “Ai ka bërë gjëra shumë të rëndësishme për Interin, shpresoj se do të vazhdojë kështu edhe në të ardhmen. I uroj një karrierë të shkëlqyer, pa lëndime! Shpresoj të na japë gëzim në finale, siç na ka mësuar”.

Ish-sulmuesi i zikaltërve, që fitoi ‘tripletën’ me Mourinhon në stol, nuk ka dyshime kur analizon Juventus-Inter, që do të luhet sonte: “Finalet nuk luhen, fitohen. Rezultati do të bëjë diferencën. Ne duhet të arrijmë të përgatitur, lojtarët e Inzaghit do të jenë top. Iu uroj atyre fat të mirë, fat. Dhe të bëjnë siç bëmë ne dikur”.

Ka edhe nga ata që heqin paralele mes tij dhe Perisiçit: “Ky mentalitet është më i miri, duhet ta kesh, të jesh i disponueshëm për ekipin. Një lojtar duhet ta bëjë, pavarësisht rangut të tij. Urime Perisic, është krenari për të gjithë Interin, por mbi të gjitha për mënyrën sesi sakrifikon veten”.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

SASHK-u dhe MASH-i në takim të ri për bisedime të premten

Story i radhës

​Pse jeni të pakënaqur me jetën tuaj?

Të fundit nga