E shkarkoi për tradhti, kryeprokurorja Venediktova iu kundërpërgjigjet Zelenskyt

Ish-prokurorja e përgjithshme e Ukrainës, Iryna Venediktova tha se pranon shkarkimin nga Presidenti Volodymyr Zelensky, por mohon që ndonjë bashkëpunëtor i huaj të ketë punuar në zyrën e saj.

Në një intervistë ekskluzive me Nic Robertson të CNN të martën në Kiev, Venediktova tha: “Këtu në zyrën time nuk mund të kemi fare bashkëpunëtorë, sepse bashkëpunimi është se janë vetëm njerëzit që kanë punuar në territorin e pushtuar. Këtu nuk është territor i pushtuar.”

Ajo tha se një prioritet kryesor i zyrës së saj ishte puna për problemet e tradhtisë shtetërore dhe bashkëpunëtorëve dhe zyra e saj ishte shumë e hapur për këtë.

Kur Venediktova u pyet se cili ishte arsyetimi i vërtetë për shkarkimin e saj, ajo e quajti politik. “Ju e dini se karrigia ime është politike dhe unë kam qenë prokurorja e 16-të ukrainas gjatë 30 viteve. Kjo është përgjigja ime.”

E pyetur më tej mbi arsyet e vërteta pse Zelensky kishte vendosur ta shkarkonte, Venediktova e bëri të qartë se nuk dëshiron ta debatojë në publik sepse Rusia do ta shfrytëzojë.

“Presidenti tani, shefi i komandës së tij. Ai e kupton strategjinë dhe taktikën e tij. Dhe ai e merr vendimin e tij me pikëpamjet e tij”, tha Venediktova. 

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

De Jong në telashe

Story i radhës

Petkovski: Mos e prekni Bujar Osmanin, sepse e ka kryer punën si është më së miri

Të fundit nga