“E keni shitur Shqipërinë tek ofertuesi më i lartë”- Basha: Nuk do të rresht së kërkuari hetimin e kokës së masakrës zgjedhore

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, atakoi nga foltorja e Kuvendit maxhorancën qeverisëse për përfshirjen e saj në afera korruptive.

Basha theksoi se qeveria e ka shitur Shqipërinë tek ofertuesi më i lartë dhe sipas tij treguesi më i qartë i kësaj është afera e inceneratorëve, për të cilin është ndaluar vetëm “bishti” dhe jo “koka” drejtuese.

Kryedemokrati theksoi gjithashtu se nuk do të rresht kurrë së kërkuari që ata të cilit bllokojnë komisionin hetimor të inceneratorëve dhe Bechettit të hetohen nga organet e drejtësisë dhe të shkojnë në bankën e të akuzuarve.

“Natyra e vërtetë e kësaj qeverisje shpaloset në aferën e inceneratorëve. U kemi kërkuar të ndaloni pagesat, ju nuk e bëni, ashtu sikurse nuk ndaloni pagesat për asnjë nga aferat korruptive. Për këtë arsye kemi numrin e azilkërkuesve më të lartë në rajon, fermerët janë me zero mbështetje, aq sa raportet thoinë se kemi një kthim të fermerëve te parmenda. Skema se ku kanë shkuar paratë nga afera e inceneratorëve, tregojnë se asgjë nuk ka shkuar te mirëqina e qytetarëve, të cilëve u ka ngel dopio gjashta e korrupsionit të Edi Ramës në dorë.

E keni shitur Shqipërinë tek ofertuesi më i lartë. Çmimin e kësaj e paguajnë qytetarët shqiptarë. Ndaj dua t’ju pyes ju që jeni në këtë sallë, kur do vi dita ta ngrini zërin, nëse, jo turpi është i juaji. Nuk do të rresht që nga kjo foltore të kërkoj, ata që kanë bllokuar komisionin e inceneratorëve, ata që kanë bllokuar komisionin e Bechettit, të maten as me konferencat për shtyp, as me hetimin e bishtit, por me hetimin e kokës së masakrës zgjedhore të 25 Prillit”, tha Basha.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Gjilani fiton ndaj skuadrës kazake

Story i radhës

Osmani: Përkujtimi i holokaustit është obligim njerëzor

Të fundit nga