“Do ta njohim Palestinën”, kryeministri spanjoll duartrokitet në parlament

Në Madrid, fjalimi i kryeministrit spanjoll, Pedro Sanchez, mori duartrokitje në parlament, pasi ai njoftoi se shteti i tij do ta njohë Palestinën, raporton BBC.

“Ne do ta njohim Palestinën për shumë arsye dhe mund ta përmbledhim me tre fjalë – paqe, drejtësi dhe qëndrueshmëri”, thotë ai.

“Ne duhet të sigurohemi që zgjidhja me dy shtete të respektohet dhe të ketë garanci reciproke të sigurisë.

Është thelbësore që të dyja palët të negociojnë për paqen dhe është për këtë arsye që ne e njohim Palestinën”, tha ai.

Burimi: botasot.info

Story i mëparshëm

Vdekja e gruas në Prizren, deklarohet policia

Story i radhës

Një fragment i një komete ndriçoi qiellin mbi Spanjë dhe Portugali

Të fundit nga