Dita Botërore e Mbipeshës

Dita Botërore e Mbipeshës shënohet çdo 11 tetor, me qëllim që të promovohen zgjidhje praktike për ta luftuar krizën botërore të mbipeshës.

Dita e parë e mbipeshës u shënua në vitin 2015 dhe që nga atëherë në mbarë botën kjo datë synon të rritë vetëdijen për pasojat e mbipeshës, si një nga shkaktarët kryesorë të përkeqësimit të cilësisë së jetës të njeriut.

Parandalimi i mbipeshës, fushatat vetëdijësuese, si dhe ndihma ndaj personave që vuajnë nga mbipesha, janë disa nga synimet kryesore që kjo ditë synon të arrijë./Gazeta Sinjali/

Ngjarja paraprake

Krasniqi pas fitores: Kam pritur plotë 15 vjet për këtë moment!

Ngjarja e ardhëshme

Mjeku i Shtëpisë së Bardhë: Trump s’paraqet rrezik të bartjes së COVID-19

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian