Disa mënyra për t’i mbajtur shpatullat tuaja të forta dhe fleksibël

Sa shpesh mendoni për të gjitha gjërat për të cilat përdorni shpatullat tuaja? Ka kaq shumë aktivitete themelore që kërkojnë fleksibilitet të shpatullave që ne as nuk i marrim parasysh.

Mbajtja e shpatullave në formë të mirë është një pjesë thelbësore e mbajtjes së një stili jetese të pavarur, prandaj ushtrimet e lëvizjes së shpatullave janë kaq të rëndësishme.

Mendoni se duhet të ecni në palestër për të bërë ushtrime për lëvizjen e shpatullave? Mendohu përsëri.

Çfarë ndodh me kyçet tona ndërsa plakemi
Ndërsa trupi ynë plaket, ne humbasim masën kockore, densitetin dhe fleksibilitetin. Ky është një fenomen i zakonshëm për shkak të tharjes së kërcit tonë dhe një ulje të lëngut që mbron natyrshëm nyjat tona, të quajtur lëngu sinovial. Ndërsa nyjat tona e humbasin këtë lëng, ato mund të fërkohen së bashku dhe të shkaktojnë çarje, dhimbje dhe inflamacion.

Përgjigja natyrale shëruese e trupit tonë fillon kur kjo ndodh, duke shkaktuar shpesh formimin e depozitave të kalciumit rreth nyjës së shpatullave. Kjo mund të rezultojë në tendonit dhe çështje të tjera osteopatike.

Ndjenja e ngurtësimit kur zgjoheni , edhe pse e bezdisshme, është një rezultat normal i procesit natyror të plakjes. Lajmi i mirë është se ka shumë mënyra për t’i mbajtur nyjat tuaja të lira dhe të shëndetshme.

Mbajtja e nyjave të shëndetshme
Këtu janë disa gjëra të thjeshta që mund të bëni që do t’ju ndihmojnë të mbani të shëndetshme nyjat e plakjes:

Ushtrime të rregullta, duke përfshirë ushtrimet për mbajtjen e peshës dhe kardio
Ruajtja e një peshe të shëndetshme
Zgjedhja e ujit në vend të pijeve të gazuara ose lëngjeve me sheqer që mund të shkaktojnë inflamacion
Mos pini duhan
Praktikoni disa joga të thjeshta
Merrni një suplement kalciumi
Forconi bërthamën tuaj.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Këshilli Kushtetues në Francë miraton masa të ashpra për të pavaksinuarit

Story i radhës

Antoneta Budakova, karateistja më e mirë për vitin 2021

Të fundit nga