Disa mënyra për të forcuar kockat tuaja pa u djersitur

Me siguri e dini sa e rëndësishme është të mbani kocka të forta, por a fokusoheni mjaftueshëm në to? Gratë mbi 50 vjeç janë në rrezik për osteoporozë (kocka të dobëta dhe të brishta) falë uljes së niveleve të estrogjenit.

Për fat të mirë, nuk duhen ushtrime të forta, rregullime të dietës ose ilaçe të shtrenjta me recetë për t’i mbajtur kockat tuaja në formë.

Provoni këto këshilla për të forcuar kockat në mënyrën më të lehtë:

Provoni një kërcim me peshë

Marrja e përfitimeve për forcimin e kockave të një stërvitjeje është po aq e lehtë sa të kërcesh nga një këmbë në tjetrën për tre minuta në ditë, ndërsa prisni që kazani i çajit të nxehet. Shkencëtarët britanikë thonë se lëvizjet e mbajtjes së peshës si kjo i forcojnë kockat në mënyrë po aq efektive sa ilaçet për osteoporozën.

Më shumë lajme të mira: Ekspertët e Institutit Kombëtar të Shëndetit (NIH) thonë se çdo formë e ushtrimeve të forcës dhe rezistencës është e dobishme për kockat, madje edhe rezistenca e lehtë – prandaj, merrni disa kënaçe supë ose shishe uji për disa ushtrime të lehta të krahut.

Hidhni një grusht magjik perimesh

Mami kishte të drejtë – është e rëndësishme të hani perimet tuaja. Por ju nuk keni nevojë të hani tonelata prej tyre për të mbajtur kockat të forta! Një studim në Journal of Nutrition sugjeron që gjysmë filxhani me spinaq në ditë përmirëson ndjeshëm shëndetin e kockave dhe redukton rrezikun e frakturave.

Magazinat e pasura të vitaminës K e ndihmojnë trupin të përthithë më mirë kalciumin që forcon kockat. Si një bonus shtesë, perimet me gjethe si spinaqi mund të zvogëlojnë rrezikun e sëmundjeve të zemrës. 

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

VOA: Presidenti Biden paralajmëron për pasoja ‘të rënda’ nëse Rusia pushton Ukrainën

Story i radhës

Përmbysje historike në NBA

Të fundit nga