Disa arsye befasuese për të ftuar qenin të flejë në shtrat me ju çdo natë

Ne të gjithë kemi dëgjuar se nuk duhet ta bëjmë këtë: të ftojmë qenin tuaj në shtratin tonë.

Njerëzit besojnë se është e pa pastër, dhe thjesht nuk është e mirë për ju. Njerëzit e kanë thënë atë për vite me radhë.

Por, çfarë nëse ju themi se ndoshta kjo nuk është plotësisht e vërtetë. Ka përfitime shëndetësore që lejojnë që miku juaj më i mirë me katër këmbë të kalojë natën me ju, dhe nuk jeni vetëm ju që jeni ndiheni më mirë me gjithë atë kohë përqafimi. Është më mirë edhe për qenin tuaj!

Dhe kush nuk dëshiron të bëjë gjithçka që mundet për t’u siguruar që vogëlushi i tyre të jetë sa më i lumtur?

Pra, për të gjithë ju dashamirët e qenve që doni të strukeni me shokun e ngrohtë dhe me gëzof në fund të ditës, vazhdoni të bëni atë që po bëni.

Ata ju japin rehati

Pavarësisht nëse është trupi i tyre i ngrohtë apo frymëmarrja ritmike, ka vetëm diçka kaq ngushëlluese për një qen. Ata e bëjnë shtratin tuaj të ndihet edhe më komod!

Ata luftojnë pagjumësinë

Prania e tyre nxit qetësinë, lehtësimin e stresit dhe ndjenjën e sigurisë. Pra, në thelb, ata heqin të gjitha gjërat që ju mbajnë zgjuar natën!

Përqafimi me ta lehtëson stresin dhe ankthin

Siç kanë treguar qentë e terapisë, prania e tyre është një lehtësues i madh i stresit. Pamja e tyre pozitive duket të jetë ngjitëse dhe natyra e tyre e vëmendshme mund të jetë shumë siguruese.

Ata sigurojnë ngrohtësi

Trupat e tyre të ngrohtë dhe tendenca për tu rrotulluar sa më afër njerëzve të tyre punojnë si një radiator i vogël në shtrat. Ndërsa kjo mund të jetë e vështirë në verë, kush nuk e do pak ngrohtësinë natyrore në një natë të ftohtë?

Ata ndihmojnë në luftimin e depresionit

Një gjë që qentë ofrojnë pa diskutim është dashuria e pakushtëzuar. Për dikë që lufton me depresionin, kjo lloj lidhjeje mund të jetë e vështirë të arrihet. Për ta marrë atë, qeni mund të bëjë mrekulli gjatë një kohe veçanërisht të vështirë.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Ofensiva diplomatike e Macronit në Rusi

Story i radhës

​Albin Tahiri thyen rekordin personal në lëshimin e parë në LOD

Të fundit nga