Del përgjimi i shërbimeve sekrete ukrainase, mijëra ushtarë rusë të vrarë janë varrosur në Doneskt. Familjarëve u thuhet se…

Trupat e mijëra ushtarëve rusë janë grumbulluar në një gropë të madhe për të fshehur shkallën e vërtetë të viktimave, sipas një telefonate të përgjuar nga shërbimet e sigurisë të Ukrainës.

Trupat ruse janë urdhëruar të asgjësojnë mijëra trupa në një varr masiv në Donetsk, sipas agjencisë së inteligjencës SBU. Familjeve të ushtarëve të vdekur u thuhet se janë “të zhdukur në aksion” për të shmangur alarmimin e publikut rus, tha agjencia.

Pas më shumë se dy muajsh lufte rraskapitëse, morali i pushtuesve thuhet të jetë i ulët, me mosbindje në shkallë të gjerë, sipas ministrisë së mbrojtjes të Ukrainës.

Në një rast ekstrem, trupat ruse thuhet se sabotuan 20 automjete të tyre për të shmangur dërgimin në vijën e parë. Një zyrtar i lartë amerikan tha se ushtarët rusë të rangut të mesëm kishin filluar të mos u binden urdhrave të gjeneralëve. Vlerësimet e numrit të viktimave të luftës ruse ndryshojnë; Inteligjenca britanike tha se numri i të vdekurve ishte 15,000 muajin e kaluar. Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës beson se shifra është 26,000.

Në përgjimin e kapur nga SBU, një ushtar i dëshpëruar me sa duket i tregon një shoqeje sesi trupi i një shoku u gjet nga motra e të vdekurit, Inna. Ai thotë se Inna kishte dyshime pasi iu tha se vëllai i saj ishte “i zhdukur në veprim” dhe duket se kishte paguar ryshfet për të hyrë në një varr masiv.

“Ata (ushtarët e vdekur) thjesht ishin shtrirë njëri mbi tjetrin. Ajo kishte paguar para të mira, kështu që ata i lëvizën derisa ajo e gjeti atë (vëllain e vdekur). Ajo tha se kishte mijëra [trupa]. Ata i mbyllin atje dhe më pas është më e lehtë për ta të thonë se janë të humbur në veprim. Nuk është morg; është një hale. Është e rrethuar dhe nuk lejojnë askënd të hyjë”.

Në një konferencë në Uashington këtë javë, një zyrtar amerikan i mbrojtjes foli për raporte anekdotike për moralin e dobët midis trupave ruse. Ai tha se “oficerët e klasës së mesme në nivele të ndryshme, madje deri në nivelin e batalionit” kishin refuzuar t’u bindeshin urdhrave ose nuk po “u bindeshin atyre me guximin që do të prisnit”.

Michael Kofman, një ekspert në çështjet ruse në Institutin Kennan, një institut amerikan, tha se disa njësi po shfaqnin moral të ulët, por kjo nuk ishte e mjaftueshme për ta bërë ushtrinë ruse joefektive. Ai tha se gjeneralët kishin pakësuar ambicien e tyre për fitim të shpejta të luftës për shkak të humbjeve të mëdha gjatë fazës së parë, kur presidenti Putin synonte të kapte Kievin.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Meta jep premtimin dhe paralajmëron shqiptarët: Më 25 korrik fillon ekzekutimi i…

Story i radhës

Çfarë ndodhi në Ukrainë të martën?

Të fundit nga