​Çikago: Burri që kaloi 20 vjet në burg u lirua pasi vëllai i tij binjak e pranoi krimin

Një burrë amerikan, i cili kaloi gati dy dekada në burg për një vrasje në vitin 2003, është liruar pasi binjaku i tij identik e pranoi krimin.

Kevin Dugar u dënua në vitin 2005 për një vrasje dhe u dënua me 54 vjet burg.

Një person i armatosur kishte hapur zjarr ndaj tre personave në zonën Uptown të Çikagos, duke vrarë Antwan Carter dhe duke plagosur Ronnie Bolden, sipas NBC Chicago.

Dugar ka mbajtur prej kohësh pafajësinë e tij, duke refuzuar një marrëveshje për pranimin e fajësisë që do të kishte ulur dënimin e tij në 11 vjet.

Fati i tij dukej se ishte i mbyllur derisa vëllai i tij binjak, Karl Smith, i shkroi një letër në vitin 2013 duke pranuar se ai e kishte kryer vrasjen.

Vëllezërit dhe motrat ishin veshur njësoj deri në klasën e tetë dhe kishin imituar njëri-tjetrin për vite me radhë, raportoi Chicago Tribune.

Mbiemrat e tyre janë të ndryshëm pasi Smith mori emrin e vajzërisë së nënës së tij.

Fillimisht, pranimi kishte pak ndikim në rastin e Dugar, me një gjykatës që vendosi në vitin 2018 se rrëfimi i Smith nuk ishte i besueshëm, sipas Chicago Tribune.

Prokurorët thanë se Smith nuk kishte asgjë për të humbur duke folur në emër të vëllait të tij, pasi ai tashmë po vuante një dënim me 99 vjet burg për një rast të rëndë.

Sidoqoftë, një avokat me Qendrën e Shkollës Juridike Northwestern Pritzker për bindjet e gabuara e çoi çështjen e Dugar në gjykatë dhe Gjykata e Apelit në Illinois e anuloi vendimin në vitin 2021 – një lëvizje që përfundimisht çoi në lirimin e tij.

Autoritetet e Qarkut Cook tani duhet të vendosin nëse do ta nxjerrin sërish në gjyq ose do të heqin akuzat.

Avokati i tij Ronald Safer tha për NBC News se ai shpresonte se çështja nuk duhej të shkojë përsëri në gjykatë.

Ne shpresojmë që avokati i shtetit (Cook County) do ta heqë çështjen kundër Kevin sepse ai është i pafajshëm, por nëse ata vazhdojnë, ne do të shkojmë në gjyq dhe do ta shfajësojmë në gjyq”, tha Safer duke shtuar se Dugar shpërtheu në lot ndërsa u ribashkua me të dashurit e tij.

E dini, do të mendonit se është thjesht një gëzim i pazbutur, por plagët që shkaktohen nga burgimi i gabuar, janë të thella dhe ka një periudhë përshtatjeje, por ditët e para janë shumë sfiduese. Pra, ai po shijon lirinë e tij, por është e vështirë,” tha ai.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Formohet Shoqata e Pensionistëve të TMK-së/FSK-së dhe Simpatizantëve, dega në Ferizaj

Story i radhës

Dallimi në mes Edi Ramës dhe Enver Hoxhës

Të fundit nga