Çfarë ka vërtet rëndësi kur zgjidhni një palë këpucë atletike, sipas ekspertëve

Jo shumë kohë më parë, njerëzit zotëronin një palë këpucë gjimnastike, të cilat i përdornin për të gjitha sportet dhe aktivitetet. Ato ditë kanë ikur. Këpucët atletike janë një biznes prej 16 miliardë dollarësh sot në Shtetet e Bashkuara.

Gjetja e këpucëve të duhura

Vrapimi, basketbolli, volejbolli, ecja dhe tenisi janë disa nga aktivitetet për të cilat është thelbësore të kesh një këpucë specifike për sportin, veçanërisht nëse je një atlet më serioz që dëshiron të maksimizojë performancën tënde, tha Dr. Damian Roussel, një mjek pediatri. dhe kirurg i këmbëve dhe i kyçit të këmbës me Qendrat për Ortopedinë e Avancuar në Frederick, Maryland.

Por me kaq shumë marka në treg, si e dini se cila është këpucët më të mira për ju? Në përgjithësi, është ai që i përshtatet më së miri këmbës suaj me formë unike. Fatkeqësisht, shumica prej nesh nuk janë aq të mirë në përcaktimin e përshtatjes së duhur. Midis 63% dhe 72% e njerëzve po ecin me këpucë me madhësi të gabuar, veçanërisht të moshuarit dhe njerëzit me diabet, sipas një meta-analize të vitit 2018 të botuar në Journal of Foot and Ankle Research. Rishikimi i studimit gjeti gjithashtu prova që këpucët e montuara keq mund të shkaktojnë dhimbje në këmbë dhe çrregullime të tilla si misra, kallo dhe deformime. “Për vallëzim aerobik ose tenis, zëvendësoni këpucët kur tregojnë shenja pabarazie në një sipërfaqe të sheshtë ose kur shfaqin rrudha të dukshme,” shtoi ai.

Planifikoni të zëvendësoni këpucë të tjera atletike çdo gjashtë muaj nëse i përdorni ato shumicën e ditëve, thonë ekspertët e Këshillit Amerikan për Ushtrime. Megjithatë, nëse ushtroni vetëm disa herë në javë, mund t’i mbani ato për një vit. Së fundi, mos vishni këpucët tuaja atletike nëpër qytet. Ato nuk janë të destinuara për këtë qëllim, dhe përdorimi i rastësishëm thjesht do t’i konsumojë ato më shpejt. “Këmbët janë themeli ynë,” tha Schaeffer. “Ne duhet t’i mbrojmë dhe t’i mbështesim ata që të mbajnë aktivitetin një pjesë të rregullt të jetës sonë.”

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Monika Kryemadhi konfirmon: Do jemi në protestën e 7 korrikut!

Story i radhës

Stoltenberg mirëpret lëvizjen e Turqisë

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish