Centrali bërthamor i Kharkivit i paprekur nga granatimet – ja rreziqet nga dëmtimi i tij

Kreu i një objekti kërkimor bërthamor në Kharkiv që u granatua nga forcat ruse thotë se bërthama e karburantit bërthamor mbetet e paprekur.

Por Mykola Shulga, drejtor i përgjithshëm i Institutit të Fizikës dhe Teknologjisë në Qendrën Kombëtare të Shkencës në Kharkiv, paralajmëroi se çdo dëmtim i mëtejshëm i shkaktuar në pajisjet në vend mund të përbëjë një rrezik serioz.

“Objekti në gjendje pune nuk paraqet asnjë rrezik”, tha Shulga. “Megjithatë, nëse ka dëmtime fizike, është e mundur një rrjedhje e karburantit bërthamor, elementët radioaktivë (mund të dilnin) jashtë”.

“Ky padyshim do të ishte një problem i madh dhe i madh për mjedisin. Me fjalë të tjera, ajo që do të ndodhte do të ishte e krahasueshme me një situatë të ngjashme në çdo central bërthamor,” shtoi ai, shkruan BBC, transmeton “Bota sot”.

Ndërsa, zonat e brendshme të institutit ishin të padëmtuara, disa nga muret e jashtme të ndërtesës u dëmtuan nga copëzat dhe u hodhën në erë dritaret.

Monitoruesit ndërkombëtarë kanë shprehur shqetësimin se pushtimi rus mund të përbëjë një rrezik serioz për stabilitetin e stacioneve bërthamore të Ukrainës.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

3 mënyra për të ndaluar rrjedhën e qëndrueshme të ankesave të partnerit tuaj

Story i radhës

Xavi ngre zërin te Barcelona

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish