Boris Johnson vjen me një reagim për Ukrainën dhe anëtarësimin e saj në NATO

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy sugjeroi dje vonë se Ukraina mund të heqë dorë nga oferta për t’u bashkuar me aleancën ushtarake të NATO-s – e cila është një kërkesë kryesore nga Rusia, për shtetin ukrainas.

Në lidhje me këto komente, Boris Johnson u tha transmetuesve: “Kam biseduar sërish me Volodymyr [Zelenskyy] dje dhe sigurisht e kuptoj se çfarë po thotë për NATO-n dhe realitetin e pozicionit.

Dhe të gjithë kanë thënë gjithmonë  dhe ne ia kemi bërë të qartë Putinit se nuk ka asnjë mënyrë që Ukraina të bashkohet me NATO-n së shpejti.”

Por ai tha se vendimi ishte për Ukrainën dhe udhëheqësin e saj të zgjedhur dhe Britania e Madhe do t’i mbështesë ata.

Ukraina është aktualisht në negociata me Rusinë për të rënë dakord për një armëpushim dhe tërheqje, me Zelenskyy duke thënë mbrëmë se pozicionet negociuese tani “duken më realiste“.

Ukraina ka vite që konkurron për t’u bashkuar me NATO-n, por një veprim i tillë do të zemëronte Rusinë, e cila nuk dëshiron ta shohë NATO-n në kufirin e saj./BOTASOT

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Çfarë ndodhi? Ilir Shaqiri ironizon Beatrix Ramosaj

Story i radhës

Borrell tregon rrugën e vetme për normalizim të raporteve mes Kosovës dhe Serbisë

Të fundit nga