Biden dëshiron të forcojë aleancën perëndimore kundër Rusisë

Presidenti amerikan Joe Biden ndodhet aktualisht në Bruksel për të marrë pjesë në disa samite, shkruan srf.ch transmeton “Bota sot”. Krerët e shteteve dhe qeverive të BE-së, NATO-s dhe vendeve të G7 duan të demonstrojnë unitet dhe vendosmëri ndaj Rusisë të enjten. Vizita e Joe Biden në Evropë vjen në një kohë që vetë presidenti amerikan e cilëson si delikate.

Presidenti rus Vladimir Putin është me shpatulla pas murit. Ai po kërkonte një justifikim për të përdorur armë të shkatërrimit në masë. Ky rrezik është real, tha Biden pak para se të nisej për në Bruksel.

Ndërkohë, Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, zyrtarizoi se SHBA-të besonin se trupat ruse kishin kryer krime lufte në Ukrainë. Sipas këshilltarit të sigurisë, Jake Sullivan, Presidenti Biden po ndjek qëllimin në Bruksel dhe Varshavë për të forcuar aleancën perëndimore kundër Rusisë.

Mbyllja e boshllëqeve për sanksione

Sanksionet e reja kundër një grupi të gjerë oligarkësh rusë janë duke u përgatitur. Në të njëjtën kohë, boshllëqet për sanksionet ekzistuese duhet të mbyllen. Bëhet fjalë gjithashtu për koordinimin e dërgesave të armëve në Ukrainë dhe diskutimin e furnizimit me energji të Evropës.

Qeveria amerikane vazhdon të përjashtojë kategorikisht çdo ndërhyrje aktive në luftë. Në Uashington, ka një numër në rritje të atyre që e konsiderojnë kursin si shumë të kujdesshëm.

Është gjithashtu e rëndësishme për Joe Biden që ai të mund të prezantohet në Evropë si lider i aleancës perëndimore.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Si fillim, ai duhet të të shohë ty siç pa mbrëmë Ben Affleck Jennifer Lopez-in

Story i radhës

Dizeli u shtrenjtua për 4 denarë

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish