Belgjika miraton dozën e katër të vaksinës anti-Covid te personat me imunitet të dobët

Belgjika është një ndër vendet në botë që ka vendosur aplikimin e dozës së katër të vaksinës anti-Covid.

Autoritetet shëndetësore belge kanë vendosur që doza e katër të aplikohet fillimisht tek personat me imunitet të dobët.

Këshilli i Lartë i Shëndetësisë rekomandon forcimin e individëve me imunitet të dobët që janë shumë të cenueshëm dhe të rrezikuar nga koronavirusi. Ministrat e Shëndetësisë sapo kanë dhënë dritën jeshile, me një zbatim së shpejti”,  ka bërë me dije ministrja e Shëndetësisë e Ëallonisë, Christy Moreal.

Ndërkohë aktualisht në Belgjikë doza e tretë e vaksinës mund të merret nga të gjithë qytetarët që janë mbi 18 vjeç.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Nuk po i kuptoj kërkesat e shteteve të Quintit, që Dardania (Kosova) t’i lejojë Serbisë mbajtjen e zgjedhjeve nacionale në territorin e saj

Story i radhës

Newcastle me ofertë të re për Jesse Lingard

Të fundit nga