Avionët e super të pasurve rusë bllokohen në Bazel

 Lufta e Ukrainës dhe sanksionet perëndimore kundër Rusisë po ndikojnë edhe në Zvicër, shkruan SRF.CH transmeton “Bota sot”. Avionët e super të pasurve rusë janë ndalur në aeroportin e Bazelit, siç tregon hulumtimi i “SRF Investigativ”.

Kjo sepse Sepse BE-ja dhe Zvicra bllokuan hapësirën ajrore për avionët rusë – dhe ata kanë mbetur të bllokuar që atëherë.

 

Kujtojmë se, nesër në Zvicër do të mbahet një ditë solidariteti për popullatën ukrainase, shkruan SRF.CH transmeton “Bota sot”. Për këtë, presidenti Ignazio Cassis iu drejtua me një fjalim të gjithë qytetarëve zviceranë.

“Lufta e tmerrshme në Ukrainë na trondit të gjithëve. Sidomos në një kohë si kjo, është e rëndësishme që ne të qëndrojmë së bashku dhe të tregojmë solidaritetin tonë me popullin ukrainas që është goditur aq rëndë”.

Dita kombëtare e dhurimit të Solidaritetit Zviceran, Linku që do të hapet në një dritare të re, krijon një mundësi për solidarizim, sipas Cassis.“Në këtë moment njerëzit po vdesin në luftë, të afërmit janë në zi, të lënduarit po vuajnë, nënat janë në dëshpërim, fëmijët qajnë, familjet po ikin. Lufta kundër Ukrainës është një sulm ndaj një shteti sovran, një sulm ndaj njerëzve, ndaj qyteteve, ndaj institucioneve. Prandaj qëndrojmë me vendosmëri në anën e drejtësisë dhe kundër padrejtësisë, në anën e njerëzimit dhe kundër barbarisë, në anën e një demokracie që sulmohet pa arsye”. 

Dëmi për popullin e Ukrainës është veçanërisht i keq. Megjithatë, Cassis thekson se rusët nuk duhet të gjykohen vetëm për shkak të kombësisë së tyre. Sepse shumë prej tyre nuk e donin këtë luftë. “Nesër të gjithë mund të japim një shembull. Le ta bejme.”

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Nuk lë njolla dhe leqe të yndyrshme: Ky produkt është ideal për pastrimin e sipërfaqeve të xhamit

Story i radhës

A erdhi Pëllumb Xhufi në Prishtinë si zëdhënës e PDK-së, apo si përçarës i skenës politike në Kosovë..!?

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish