Angell Dimitrov: Nuk ka presion mbi Komisionin historik, takimi i parë në fund të shkurtit

Shefi palës bullgare i Komisionit të përbashkët historik me Maqedoninë e Veriut, Angell Dimitrov, ka deklaruar se nuk ka asnjë presion mbi komisionin.

Ai tha se anëtarët që nuk janë pjesë e tij, janë larguar vullnetarisht dhe nuk janë ndryshuar.

Siç njofton AIM nga Sofja Angell Dimitrov, në një deklaratë për BNT, paralajmëroi se si përgjigje të energjisë së re në marrëdhëniet dypalëshe, planifikohet një dinamikë më e madhe edhe në punën e tyre. Deri në mes të majit duhet të ketë tre takime. Takimi i parë i historianëve për vitin 2022 do të jetë në fund të shkurtit, thotë Dimitrov.

Ai thotë se ka insistuar që biseda për Goce Dellçevin të rihapet, duke shtuar se, fatkeqësisht do të jetë para Komisionit të Përzier pas shënimit të 15-vjetorit të lindjes së Dellçevit.

Dimitrovi thekson se nuk pret asgjë që do të shkaktojë një entuziazëm të madh në punën e Komisionit.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

I akuzuari gjendet në burgun e Dubravës për vepër tjetër penale, dështon rigjykimi për mashtrim me viza pune në Prizen

Story i radhës

Млад скопјанец се шетал со нож низ Аеродром

Të fundit nga