Aleatët perëndimorë nuk duhet të përjashtojnë vrasjen e Vladimir Putin, thotë ish-eprori ushtarak

Një ish-shef i ushtrisë ka thënë se aleatët perëndimorë nuk duhet të përjashtojnë vrasjen e Vladimir Putin.

Koloneli Richard Kemp tha se Osama Bin Laden, shefi i Shtetit Islamik Abu Bakr Al Baghdadi dhe komandanti i Gardës Republikane iraniane Qasem Soleimani u vranë të gjithë për të kundërshtuar kërcënimet dhe se Putin përfaqëson një “kërcënim të përhershëm dhe vdekjeprurës”.

Lexo Edhe:

Rusia i kërkon Kinës ndihmë ushtarake në pushtimin e Ukrainës – Gazeta Exp…

War In Ukraine, Day 15. Here Is How You Can Actually Help

Kemp, i cili komandonte trupat britanike në Afganistan tha për gazetën britanike The Mirror: “NATO duhet të shqyrtojë të gjitha opsionet për ta hequr atë nga pushteti. Kjo do të përfshinte vrasjen e tij edhe pse nuk ka gjasa të jetë e zbatueshme apo e dëshirueshme.”

Ai beson se presidenti rus duhet të paktën të përballet me akuzat për krime lufte.

“Gjëja më e mirë do të ishte të shihje Putinin të rrëzohet, të arrestohet dhe të gjykohet, qoftë në Rusi ose në Gjykatën Penale Ndërkombëtare”, tha ai.

“Por këto opsione nuk kanë gjasa të ndodhin ndonjëherë.”

Oficeri në pension i ushtrisë tha se ndërsa një atentat mund të jetë i papranueshëm për shumë njerëz, ajo gjithashtu mund të jetë mënyra e vetme për t’i dhënë fund luftës dhe për të parandaluar konfliktet e ardhshme.

Ai shtoi: “Nëse bëhet fjalë për një atentat, kjo mund të jetë e papëlqyeshme për shumë njerëz, por jeta e tij nuk ka vlerë më të madhe se jeta e mijëra njerëzve që ai ka vrarë tashmë në Ukrainë dhe gjetkë dhe mund të vrasë në të ardhmen. Osama Bin Laden, shefi i Shtetit Islamik Abu Bakr Al Baghdadi dhe komandanti i Gardës Republikane iraniane Qasem Soleimani përfaqësonin të gjithë kërcënime të drejtpërdrejta për Perëndimin. Ata u vranë të gjithë për t’iu kundërvënë këtyre kërcënimeve. Putini përfaqëson një kërcënim të përhershëm dhe vdekjeprurës që do të mbetet derisa ai të jetë në pushtetin. Prioriteti ynë duhet të jetë të ndihmojmë në largimin e tij. Nëse presioni i mjaftueshëm ushtrohet mbi oligarkët e Putinit, mund të çojë në një grusht shteti në pallat”, shtoi ai.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Putini në bunker/ Ish-oligarku i naftës tregon se çka e bëri presidentin rus luftënxitës dhe si po merr fund epoka e tij

Story i radhës

Çfarë duhet të dish për partnerin para se t’i thuash ‘Po’ propozimit për martesë

Të fundit nga