Putini në bunker/ Ish-oligarku i naftës tregon se çka e bëri presidentin rus luftënxitës dhe si po merr fund epoka e tij

Shumë po përpiqen të kuptojnë Presidentin rus këto ditë. Ish-oligarku dhe kritiku i regjimit Mikhail Khodorkovsky ka analizuar sjelljen e shefit të Kremlinit prej vitesh, shkruan fokus.de transmeton “Bota sot”. Ai beson se Putini bëri një gabim fatal me luftën në Ukrainë.

Lufta në Ukrainë – mbi të gjitha paskrupulltizmi i Putinit – ka habitur Perëndimin. Që kur presidenti rus u dha trupave të tij urdhrin për të marshuar, politikanët dhe ekspertët kanë qenë në mëdyshje për motivin e luftës së agresionit të tij, e cila po e çon atë dhe të gjithë vendin e tij në izolim çdo ditë e më shumë.

Ish-oligarku i naftës dhe kritiku i regjimit Mikhail Khodorkovsky komentoi gjithashtu pyetjen pse qëndroi në burgjet dhe kampet penale ruse për më shumë se dhjetë vjet. Aktualisht ai banon në Londër.

Në krizën e koronavirusit, Putini humbi plotësisht lidhjen me realitetin: “Ai ishte në bunker”

Në një intervistë për “Süddeutsche Zeitung”, Khodorkovsky jep njohuri interesante për atë që ai beson se e bëri Presidentin rus një luftënxitës. Mbi të gjitha, ish-oligarku përmend zvogëlimin e mjedisit të Putinit si rezultat i krizës së Corona si një pikë të rëndësishme, përcjell “Bota sot” .

Putini ka humbur lidhjen me realitetin. “Njerëzit rreth tij kanë krijuar fushën e tyre të informacionit. Nuk është se nuk ka marrë ndonjë informacion, por është shtrembëruar për të kënaqur Putinin”, thotë ai. Njerëzit që nuk e bënin këtë do të ishin zhdukur nga mjedisi i tij. Kjo nuk është e re, por dy vitet e pandemisë siguruan që “Putini të ishte në bunker”. Rrethi rreth tij është tkurrur masivisht.

“Ai dëshiron të shkatërrojë shtetin ukrainas”.

Përveç kësaj, Putini nënvlerësoi rezistencën ukrainase, veçanërisht në lindje të vendit: “Ai mendonte vërtet se ushtria ruse do të pritej me lule, të paktën në qytete si Kharkiv. Ai me të vërtetë mendoi se ideja e tij për rindërtimin e Bashkimit Sovjetik do të kuptohej nga ukrainasit.

Ish-oligarku është i sigurt për atë që Putin po planifikon me Ukrainën: “Ai dëshiron të shkatërrojë shtetin ukrainas”.

Khodorkovsky vazhdon t’i kthehet perceptimit në dukje shumë personal të Putinit për ekuilibrin e fuqisë në botë. Prandaj, Putini është plotësisht i bindur “se NATO në të vërtetë nuk ekziston”. Për Putinin, vetëm amerikanët do të kishin rëndësi. “Çfarë vendosin ata, ai nuk e di. Por nëse amerikanët tregojnë dobësi, Putini do të përpiqet të ndëshkojë Poloninë dhe vendet baltike”, thotë ish-oligarku. Vetëm sepse mundet.

Ndërkohë, sanksionet ekonomike po godasin të gjithë vendin. Për shkak të luftës në Ukrainë, pati edhe disa protesta në Rusi, kundër të cilave regjimi vazhdoi me ashpërsinë e tij të zakonshme. Liria e shtypit në vend gjithashtu është kufizuar rëndë që nga fillimi i pushtimit. Gjithçka për të parandaluar presionin dhe inatin nga vendi i tyre.

“Tani po i afrohemi fundit të Putinit shumë shpejt”

Megjithatë, nëse Putini e humbiste luftën, beson Khodorkovsky, epoka e Putinit do të ishte në fund. Historia ka treguar se udhëheqja ruse do të ishte përballur me probleme të mëdha pas çdo lufte të humbur.

Duke parë aktualitetin, Khodorkovsky thotë: “Rusia është një diktaturë dhe nëse diktatori nuk arrin të bindë popullatën për fitoren e tij në luftën e Ukrainës, ai do të ketë humbur fuqinë e tij brenda dy viteve”.

Sulmi ndaj Ukrainës ishte një gabim i madh: “Tani po i afrohemi shumë shpejt fundit të Putinit”, parashikon ish-oligarku.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Eni Koçi dhe Dani publikojnë këngën e re “Vonë”

Story i radhës

Aleatët perëndimorë nuk duhet të përjashtojnë vrasjen e Vladimir Putin, thotë ish-eprori ushtarak

Të fundit nga