A e dini pse kemi probleme me gjumin? Faji qendron te ky ves

Është fakt se gjumi i mirë dhe cilësor është baza për funksionimin e duhur të trupit. Por përveç cilësisë, për shembull jastëku që përdorni, një rol shumë të rëndësishëm sipas ekspertëve luajnë edhe orët, të cilat duhet të jenë të paktën tetë.

Megjithatë, shumë njerëz ndoshta edhe ju, ankoheni se pasi kanë fjetur disa orë, zgjohen të lodhur dhe me humor të keq, gjë që ndikon në tërë ditën e tyre.

Shikoni një zakon shumë të keq që luan një rol kyç…

Pajisjet elektronike para gjumit

Hulumtimet kanë treguar se personat që merren me pajisje elektronike (celular, tablet etj.) para gjumit, kanë vështirësi të zgjohen, ndryshe nga ata që zgjedhin një libër të printuar.Drita blu e emetuar nga telefonat inteligjentë dhe tabletët, shtyp melatoninën, hormonin e gjumit. Nëse dëshironi gjumë cilësor, fikni të gjitha pajisjet elektronike (kompjuterët, celularët, tabletët, eReaders) një orë e gjysmë para se të shkoni në shtrat ose sa më shpejt që të mundeni.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Nesër shkrimtari i madh Ismail Kadare shpallet “Qytetar Nderi” i Tetovës

Story i radhës

Hyri në histori të Kupës së Botës, Ronaldo: Jam shumë krenar dhe tejet i lumtur

Të fundit nga