A duhet të pini ujë para gjumit?

Disa njerëz e kanë zakon të pinë një gotë ujë para se të shkojnë në shtrat, ndërsa të tjerë e shmangin pasi nuk duan të zgjohen në mes të natës. Por çfarë është më mirë për trupin? Dietologia Lauren Manaker shpjegon se duhet të pini më pak se një gotë ujë dy orë para se të shtriheni dhe në gllënjka të vogla.

Rregulli dy orësh

“Gjumi i qetë është jetik për shëndetin”, vëren Manaker, duke shpjeguar pse është vendosur rregulli për të mos konsumuar ujë për dy orë para gjumit. Dietologia shpjegon se: “Një person që ngrihet një herë në natë për të shkuar në tualet nuk është problem kur ndodh në mënyrë sporadike.

Por nëse ai ngrihet dy ose më shumë herë çdo natë, diçka nuk shkon. Gjëja e parë që duhet të bëjë është të ndryshojë rutinën e tij para gjumit”. Kjo është e nevojshme sepse vizitat e vazhdueshme në tualet rrezikojnë të shkaktojnë një “cikël vicioz” dhe në fund mund të çojnë në mungesë gjumi.

Kjo është një gjendje e rrezikshme, e shoqëruar me probleme serioze, duke përfshirë:

Humbje kujtese

Dobësimi i sistemit imunitar

Infeksionet

Hipertensioni

Nivele të ngritura të kolesterolit

Shtim në peshë

Sigurisht që ka probleme shëndetësore (p.sh. prostata) që shkaktojnë nokturinë. Prandaj, nëse ngriheni dy ose më shumë çdo natë për të shkuar në tualet, është e rëndësishme të zbuloni shkakun. Nëse nuk ka ndonjë arsye mjekësore, duhet të ndryshoni rutinën tuaj të gjumit, thekson Roxana Ehsani.

Megjithatë, është e rëndësishme të theksohet se në sasi të vogla, uji ofron disa përfitime para se të shkoni në shtrat gjatë natës. Së pari, kur është shumë nxehtë, pak ujë para gjumit mund t’ju mbrojë nga dehidratimi. Gjithashtu mund t’ju ndihmojë të mbani një temperaturë normale të trupit.

Prandaj, nëse keni një virus të frymëmarrjes, një gotë ujë para gjumit mund t’ju ndihmojë të flini më mirë.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Bytyqi: Ndryshuam perceptimin e investitorëve të huaj se vendi është një destinacion me fuqi punëtore të lirë

Story i radhës

Shkup, treni shkel për vdekje një burrë

Të fundit nga