7 gjëra të thjeshta që duhet t’i bëni çdo mbrëmje

Pas më shumë se një dekade të leximit të çdo libri të zhvillimit personal, ka një gjë që kam mësuar për lumturinë: ajo nuk ndodh thjesht. Lumturia është diçka që duhet ta kultivojmë në jetën tonë përsëri dhe përsëri. Është një praktikë e përditshme. Ne duhet të bëjmë rregullisht gjëra që na inkurajojnë të ndihemi të ngrohtë brenda. Dhe një nga çelësat është gjetja e mënyrave për t’u zgjuar më të lumtur.

Pra, si ta përgatisim veten një natë më parë për një mëngjes të lumtur? Ja 7 mënyra të thjeshta për t’u zgjuar më të lumtur…

Praktikoni mirënjohjen

Mirënjohja është një praktikë popullore që promovon lumturinë. Sipas provave të mbështetura nga kërkimet, mirënjohja funksionon, prandaj psikoterapistja Dawn Delgado sugjeron që para gjumit të rishikoni 10 gjëra për të cilat jeni mirënjohës në jetën tuaj. “Vendosja e vëmendjes sonë te mirënjohja ndikon në neurokiminë e trurit tonë, veçanërisht në çlirimin e dopaminës, një neurotransmetues i ndjenjës së mirë që luan një rol të rëndësishëm në lumturi”, thotë Delgado.

Bëni plane argëtuese

Ndonjëherë, gjysma e gëzimit për të bërë diçka argëtuese është planifikimi dhe pritshmëria që çon drejt saj. Për të përfituar nga ky truk që nxit lumturinë, Anisha Patel-Dunn, një psikiatre e certifikuar dhe shefe mjekësore në LifeStance Health, sugjeron të përdorni kohën tuaj para gjumit për të planifikuar plane ose aktivitete për ditën tjetër duke i dhënë vetes diçka për ta pritur me padurim. “Pavarësisht nëse është të shkosh në kinema, të takosh një mik për kafe apo darkë, apo edhe thjesht të planifikosh një shëtitje në parkun tënd të preferuar, të presësh diçka argëtuese mund të të ndihmojë të zgjohesh duke u ndjerë më e lumtur”, thotë ajo.

Rregulloni hapësirën tuaj

“Hapësira rreth nesh ndikon në hapësirën mendore dhe emocionale brenda nesh”, thotë Delgado, prandaj zgjimi me një lavaman plot me pjata të pista dhe grumbuj rrobash mund t’ju bëjë të ndiheni të mbingarkuar në mëngjes. Për ta korrigjuar këtë, ajo inkurajon marrjen e disa minutave para gjumit për të pastruar shtëpinë tuaj, në mënyrë që të zgjoheni duke u ndjerë të freskët dhe gati për të përballuar çdo gjë që mund të sjellë dita.

Përgatituni për ditën tuaj të ardhshme

Ashtu si rregullimi i hapësirës tuaj fizike, hartimi i ditës dhe shkrimi i listës së detyrave tuaja mund të ndihmojnë gjithashtu në vendosjen e një mëngjesi të lumtur. “Kjo nuk do të thotë të krijosh një listë që prodhon ankth për gjithçka”, thotë Delgado. “Thjesht organizojeni dhe jepni përparësi për ta qartësuar mendjen tuaj se si do të shkojë. Kur e bëjmë këtë paraprakisht, mund të zgjohemi duke u ndjerë të sigurt dhe të qartë sepse udhërrëfyesi ynë tashmë është vendosur. Kjo mund të nënkuptojë edhe përgatitjen e ushqimit ose ushqimeve të shëndetshme për ditën e ardhshme”.

Vizualizoni ditën e nesërme

Nëse meditimi tradicional, i pastër nga të gjitha mendimet, nuk është bllokimi juaj, ju mund të shijoni një meditim vizualizimi gjatë natës, i cili do t’ju ndihmojë të vendosni mendjen tuaj për një mëngjes më të lumtur. Për ta bërë këtë, Delgado rekomandon të vendosni synimet tuaja duke ecur mendërisht gjatë ditës suaj të ardhshme. “Mendoni që të shkojë mirë nga fillimi në fund”, thotë ajo. “Cilat janë gjërat e mëdha që do të ndodhin? Me çfarë sfidash do të përballeni dhe si do të përgjigjeni pozitivisht?” Ajo sugjeron gjithashtu të parashikoni se si do të zbatoni gjatë gjithë ditës pushimet e vetë-kujdesit.

Shkruajini vetes një shënim dashurie

Një mënyrë tjetër për të ndriçuar mëngjesin tuaj: Shkruajini vetes një thënie pozitive një natë më parë. “Jepini vetes një mesazh inkurajimi si një mik i mirë”, thotë Delgado. Kjo mund të duket budallallëk në fillim, por zgjimi me një shënim nga ju për ju që thotë gjëra të tilla si, “Ti po bën një punë të shkëlqyer” ose “Kjo do të jetë një ditë e mrekullueshme për ty”, me siguri do t’ju gëzojë pak. Për sa i përket mënyrës se si e jepni mesazhin, Delgado thotë se varet plotësisht nga ju. Ju mund të përdorni një shënim ngjitës dhe ta vendosni në kompjuterin tuaj, apo ta shkruani me buzëkuq në pasqyrën e banjës.

Qëndroni larg rrjeteve sociale

Ndërsa mediat sociale shpesh mund të jenë një vend i mrekullueshëm plot meme që të bëjnë të qeshësh me të madhe, ndonjëherë mund të jetë gjithashtu një hapësirë jo shumë e lumtur. “Mediat sociale mund të shkaktojnë stres dhe ndjenja ankthi dhe depresioni tek disa njerëz, pasi është e lehtë të biesh në grackën e krahasimit”, thotë Dr. Patel-Dunn. Pra, ajo rekomandon t’i jepni vetes një pushim nga rrjetet sociale para gjumit për të ndihmuar në uljen e ankthit, duke ju bërë të ndiheni më të relaksuar dhe më të lumtur ditën tjetër.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Tragjedi, tifozët vdesin në kangjellat e stadiumit

Story i radhës

Maqedonia e Veriut në vendin e 87-të në listën e Indeksit të Perceptimit të Korrupsionit të Transparency International

Të fundit nga