328 raste të reja, 4 të vdekur nga KOVID-19

Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 2.535 teste dhe janë regjistruar 328 raste të reja me COVID-19.
• Shkup – 179
• Prilep – 21
• Manastir dhe Kavadar – nga 17
• Kumanovë dhe Veles – nga 10
• Ohër dhe Kërçovë – nga 9
• Resnje – 7
• Shtip – 6
• Gostivar, Strugë dhe Radovish – nga 5
• Gjevgjeli dhe Vallandovë – nga 4
• Tetovë dhe Koçan – nga 3
• Strumicë, Negotinë dhe Sveti Nikollë – nga 2
• Kriva Pallankë, Dibër, Berovë, Vinicë, Probishtip, Bogdanci, Kratovë dhe Demir Kapijë – nga 1.
Nga numri total i rasteve pozitive (328), janë regjistruar 65 riinfeksione.
Nga numri i përgjithshëm i të vdekurve të regjistruar (4), në 3 persona janë regjistruar sëmundje shoqëruese.
Gjatë 24 orëve të fundit është regjistruar një humbje jete : nga Kërçova (58 vjeç), i cili ka humbur jetën në spital.
Sipas Regjistrit të personave të vdekur me diagnozë COVID-19 nga Termini im, janë raportuar edhe 3 humbje jete nga: Shtipi (1), Gostivari (1) dhe Strumica (1). Të vdekurit janë raportuar në periudhën prej datës 09.03. deri më 12.03.2022. Të vdekurit janë të moshës nga 48 deri në 77 vjeçare . Nga personat e raportuar, dy humbën jetën në spital dhe një në shtëpi.
237 pacientë të shëruar nga:
• Shkup – 131
• Manastir – 14
• Prilep – 13
• Kavadar – 12
• Kumanovë dhe Veles – nga 10
• Tetovë – 8
• Ohër dhe Kërçovë – nga 5
• Resnje , Gjevgjeli, Koçan, Negotinë dhe Dibër – nga 3
• Shtip, Gostivar, Kriva Pallankë, Vinicë dhe Bogdanci – nga 2
• Radovish, Valandovë , Strumicë dhe Kratovë – nga 1
Janë kryer 2,535 teste përmes:
ISHP-330, QSHP Shkup-99, QSHP Manastir-83, QSHP Prilep-49, QSHP Tetovë-0, QSHP Kumanovë-49, Klinika për Sëmundje Infektive dhe Gjendje Febrile-0, Mjekësi Ligjore-0, Spitali Laboratorik Kozle-0, UK Pulmologji me Alergologji -1, SPQ 8 Shtatori-0, Instituti i Mikrobiologjisë-197, Zhan Mitrev (Filipi i II-të) -54, Avicena -80, Biotek-82, Sistina-38, Laboratoria Laor-85, Sinlab-14 , Remedika -18, Plodnost-17, Genea-8, Nikob Lab-152, VFV Medikal-44, Eli Medika Plus-9, Royal Medika-16, Spektra-MM-9, Rapid Lab-18, Zhan Mitrev Strumicë -5 , Nova Lab Diagnostika-1, Ramus-7
ISHP dhe IPSH (test i shpejtë)- gjithsej 1.070
Deri më tani në vend janë kryer gjithsej 1.928.498 testime të COVID-19. Numri i përgjithshëm i personave të diagnostikuar me COVID-19 në vendin tonë që nga fillimi i pandemisë është 302.224, numri i të shëruarve është 291.144, numri i atyre që humbën jetën është 9.159, ndërsa numri i rasteve aktive është 1.921.

Story i mëparshëm

​Rreth 2 milionë familje mbesin pa energji elektrike pas tërmetit në Japoni

Story i radhës

“Bashkësia civile” ndez debatin në Kuvend

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish