​Soloch: Çdo skenar i konfliktit Rusi-Ukrainë mund të jetë real

Polonia dhe aleatët e saj kanë marrë në konsideratë mundësinë e ndonjë skenari lidhur me situatën në Ukrainë, duke përfshirë një përpjekje për një pushtim të mundshëm të të gjithë territorit të saj nga Rusia, deklaroi sot kreu i Byrosë së Sigurisë Kombëtare (BBN), Pawel Soloch.

Duke parë numrin e madh të trupave të grumbulluar rreth Ukrainës, shumë ekspertë thonë se këto shifra janë të pamjaftueshme për të ndodhur një konflikt në shkallë të plotë, vetëm në rast të ndonjë skenari… nuk mund të parashikohet njëqind për qind përpara fillimit të operacioneve” tha sot për TVN24.

Një përpjekje për të pushtuar të gjithë territorin e Ukrainës nga rusët po merret parasysh nga ana jonë dhe nga aleatët tanë”, tha ai.

I pyetur se çfarë duhet të ndodhë që presidenti Andrzej Duda të njohë nevojën e bisedimeve me përfaqësuesit e opozitës brenda Këshillit të Sigurisë Kombëtare ndërpartiake, Soloch tha se vendimet merren nga ata që kanë akses në burimet e informacionit”.

Takimet me liderët e opozitës do të kishin si qëllim komunikimin e diçkaje ose marrjen e miratimit politik për disa veprime. Për momentin nuk po ndodh një situatë të tillë”, tha kreu i BBN.

Ai tha gjithashtu se Polonia nuk ka planifikuar të dërgojë trupa në Ukrainë. “Nuk mund të bëhet fjalë”, theksoi Soloch.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Pushka e Prekazit në kërkim të lirisë së Kosovës

Story i radhës

E papritur: Burri rrëfen që gruaja e tij është e fiksuar famullitarin e qytetit të tij, po e zë duke…

Të fundit nga