Шабани: Појавите на било кој вид на екстремизам во Северна Македонија се намалени

Појавите не било кој вид на екстремизам во Северна Македонија се намалени, вели во изјава за „Слободен печат“ Самет Шабани, познавач на темата екстремизам.

– Граѓаните сé повеќе се посветени на дневните реални предизвици на животот. Сепак, прашање е колку постоечките двигатели односно факторите (политичка нестабилност и криминал, недостаток на перспектива во земјата) би предизвикале нов тренд на екстремни појави во општеството. Некои групи што проповедаат екстремни мислења и практики злоупотревувајќи ги верските и националните чуства развиваат пософистицирани онлајн форми и во Северна Македонија и во регионот, но воедно и глобалните ИТ копмании (Гугл, Фејсбук, итн.) во соработка со државите развиваат по ефикасни механизми за нивно спречување, истакна Шабани.

www.slobodenpecat.mk

Story i mëparshëm

Скопјанец нападнат од друг скопјанец откако учествувал во сообраќајка на Бит Пазар

Story i radhës

Xhaxhai i Georgina Rodriguez: Grua e lig, sapo e takoi Ronaldon na harroi

Të fundit nga